Jak podróżować niewielkim kosztem? 5 sposobów na tanie wakacje za granicą i w Polsce

Podróże kształcą i poszerzają horyzonty – tak uczono w szkole. Do dziś nic się nie zmieniło – wycieczki są doskonałym sposobem na oderwanie się od codziennej rzeczywistości. Niestety większość wypraw wymaga sporych nakładów finansowych. Pojawia się zatem pytanie: jak podróżować tanio, by smakować świat niewielkim kosztem?

Tanie wakacje za granicą i w Polsce – oferty last minute

Jednym z bardziej spontanicznych sposobów na budżetowe wakacje jest poszukiwanie ofert last minute. Wiąże się to z nieoczekiwanym urlopem w pracy, spowodowanym nagłym wyjazdem w okazyjnej cenie. Ofert takich najlepiej wyszukiwać w internecie. Twoją uwagę powinny przykuć oferty biur podróży, a także dedykowane serwisy internetowe, zajmujące się organizowaniem tanich wypraw turystycznych.

5 sposobów na tanie wakacje za granicą i w Polsce

Wprawne oko użytkownika

Niekiedy można „ustrzelić” w sieci całkiem ciekawą ofertę na noclegi lub przeloty. Wszystko jest kwestią wprawnego oka :) Na Bookingu znajdziesz dogodne oferty noclegowe w kraju i za granicą. Nie zapominaj regularnie przeglądać ofert linii lotniczych, a także lokalnych firm przewozowych. Poruszanie się autobusem czy pociągiem może być świetną przygodą, a także sposobem na podróż niewielkim kosztem.

Jeśli natomiast zależy Ci, aby zamieszkać w hotelu i zaczerpnąć odrobiny luksusu, musisz zarezerwować swoje wakacje ze sporym wyprzedzeniem. Korzystne oferty to takie, które rezerwuje się w styczniu, a nawet wcześniej. Na cenę ma wpływ termin wyjazdu. Wakacje w maju czy na przełomie września i października kosztują znacznie mniej, a warunki pogodowe w cieplejszych krajach są równie atrakcyjne, co w środku sezonu.

Jak podróżować tanio?

Niskobudżetowa podróż to także niewielki bagaż. W przypadku linii lotniczych ma to szczególne znaczenie. Sprawdź, jakie jest niezbędne wakacyjne minimum na udany urlop. Pamiętaj, że wiele możesz oszczędzić, znacznie ograniczając wagę swojego bagażu. Nie chodzi o to, by lecieć na Majorkę z jedną parą skarpetek. W torbie z pewnością masz kilka rzeczy, które zwykle wozisz, a nigdy się nie przydają. Tym razem zaryzykuj – dla dobra swojego portfela.

Świadomie wybieraj kierunki

To oczywiste, że wycieczka na Karaiby czy 5-gwiazdkowy hotel w Grecji oznaczają spore koszty. Decydując się na wakacje o niskim budżecie, musisz świadomie wybrać kierunek, który będzie odpowiedni na Twoją kieszeń. Większość miejsc w Polsce jest przystępna cenowo pod każdym względem – wystarczy, że skorzystasz ze środków krajowej komunikacji miejskiej i zaklepiesz kilka noclegów przez serwis turystyczny. Natomiast gdzie na tanie wakacje za granicę? Od lat największym zainteresowaniem cieszą się Bułgaria, Chorwacja i Malta. Ciekawie na tym tle wypada Czarnogóra, Gruzja i Albania – mniej oblegane, a zarazem tańsze kierunki na wakacje. Rodacy coraz częściej udają się do Tunezji, gdzie z uwagi na niestabilną sytuację kraju spowodowaną zamachami nastąpił spadek cen.

Jak podróżować niewielkim kosztem

Skorzystaj z opcji couch-surfing

Darmowy nocleg u gościnnych Włochów? Poranek w towarzystwie uśmiechniętych Greków? Czemu nie! Taka opcja możliwa jest w formie couch-surfingu. To serwis zrzeszający społeczność z całego świata. Można dzięki temu uzyskać bezpłatne zakwaterowanie. Warunkiem jest zaoferowanie u siebie miejsca noclegowego. Znakomity pomysł na podróż niskim kosztem!

Skoro wiesz już, jak znaleźć tanie wakacje, pozostaje Ci zaplanować swoją podróż i przeżyć ją jak najlepiej. Nie zapomnij uwiecznić przebiegu swojej wycieczki w kadrach. Najlepsze z nich utrwal na fotomagnesach, z pozostałych zaś stwórz efektowną fotoksiążkę, która będzie niezapomnianą relacją z podróży. O tym, jak samodzielnie zaprojektować taką pamiątkę, przeczytasz tu.

Udanych wakacji!