Co zabrać na wakacje? Lista rzeczy, które koniecznie musisz mieć

Co zabrać w podróż, w którą niebawem wyruszysz? Jak spakować walizki czy plecak? O czym nie możesz zapomnieć wybierając się na wakacje? Poznaj nasze porady, jak być przygotowanym na każdą ewentualność, która może wyniknąć w trakcie wakacji.
Przed każdym wyjazdem każdy z nas staje przed pytaniem, co spakować na wakacje? Najlepiej już na kilka tygodni przed podróżą stworzyć listę rzeczy, które należy zabrać. A w kolejnych dniach dopisywać to, o czym sobie przypomnimy czy doczytamy. Niemniej jednak kilka pozycji powinno zawsze pojawić się na naszej liście. Bez tego nie powinniśmy się wybierać w żadną podróż.

co spakować na wakacje

Nie wiesz kiedy zaplanować odpoczynek? Polecamy nasz artykuł: Urlop w 2021 - kiedy warto wziąć wolne w 2021 roku?

1. Dokumenty

Wiele osób wychodzi z założenia, że bez dokumentów nie rusza się nawet z domu. Te są niezwykle ważne szczególnie na wakacjach. Jeżdżąc po Polsce należy mieć przy sobie dowód osobisty czy inny dokument stwierdzający tożsamość. Jeśli jedziemy samochodem warto mieć przy sobie prawo jazdy i dowód rejestracyjny. Obowiązku takiego co prawda nie ma, ale przy drobnej kolizji, czy jakiejś awarii, łatwiej załatwimy formalności przy spisywaniu ugody z drugim kierowcą czy podając dane pojazdu w serwisie.
Jeśli jedziemy za granicę, na naszej liście rzeczy, które należy zabrać na wakacje, muszą bezwzględnie znaleźć się dokumenty, które uprawniają nas do wjazdu na terytorium danego kraju. Sprawdźmy zatem, czy wystarczy sam dowód osobisty, czy też potrzebny będzie paszport (i jak długo musi być ważny) albo dodatkowo także wiza.
Przy podróżach na terytorium Unii Europejskiej warto zaopatrzyć się także w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która pozwoli nam na korzystanie z usług miejscowej służby zdrowia. Niemniej jednak warto także zadbać o ubezpieczenie turystyczne, które wykupimy praktycznie w każdej firmie ubezpieczeniowej. A na wakacjach lubią zdarzać się różne rzeczy…

2. Gotówka i karty płatnicze

Drugą pozycję na liście tego, co mamy spakować na wakacje powinny zająć pieniądze i to najlepiej w różnej formie. Przyzwyczajeni do płatności telefonem czy kartą i wygody z tym związanej często zapominamy o gotówce, a ta może być niezbędna.
W razie awarii terminala, usterki w banku, bez gotówki zostajemy beż środków do życia na wakacjach. Warto więc mieć przy sobie choćby niewielką ilość gotówki. Tym bardziej, że w wielu lokalnych, małych sklepach, czy np. na targach lub straganach, kartą możemy nie móc zapłacić.
Wybierając się za granicę koniecznie należy zabrać ze sobą lokalną walutę, a także walutę wymienialną w każdym z krajów: dolary amerykańskie czy euro. W razie potrzeby, bez większych problemów, zamienimy ją na walutę lokalną.
Kluczowe przy tym jest to, by całej gotówki czy kart nie trzymać w jednym miejscu! Jeśli jedziecie w kilka osób, niech każdy część pieniędzy trzyma przy sobie. W przypadku ewentualnej kradzieży czy zgubienia pieniędzy, ograniczamy w ten sposób potencjalne straty.

3. Podręczna apteczka

Kolejną niezwykle ważną pozycję na naszej liście „co zabrać na wakacje” powinna zająć podręczna apteczka. Oczywiście nie musimy pakować ze sobą całej domowej apteczki, ale kilka rzeczy powinno być obowiązkowych.
Każdy musi zadbać o zapas leków, które przyjmuje na co dzień, ale warto także mieć przy sobie leki przeciwbólowe, przeciwko biegunce, a także coś na problemy żołądkowe. Często bowiem zmiana diety, np. na orientalną przy podróżach zagranicznych, może negatywnie odbić się na naszym układzie trawiennym.
Przy podróżach wakacyjnych niezbędne są też podstawowe opatrunki, plastry, czy także w okresie letnim żele na ukąszenia przez owady, maści na skaleczenia czy obtarcia. I tak ważny w dzisiejszych czasach płyn do dezynfekcji!
Jeśli jedziesz z dziećmi warto także zabrać ze sobą coś na przeziębienie czy leki przeciwzapalne.

4. Kosmetyki

W każdym bagażu z pewnością znajdzie się miejsce na kosmetyczkę z niezbędnymi rzeczami dla każdego z nas. Ale warto przypomnieć o kilku być może nieoczywistych kosmetykach, które należy mieć ze sobą spakowane w podróż. 
Przede wszystkim kremy do opalania, kosmetyki po opalaniu, a także takie, które pozwolą opanować ewentualne poparzenie słoneczne. Te rzeczy przydają się podczas letniego urlopu najbardziej. 
Pozostałe kosmetyki warto pakować „z głową”. Na kilka dni nie potrzebujemy przecież dużych pojemności żeli pod prysznic, szamponów czy pasty do zębów. Dlatego warto w tym wypadku skorzystać z zestawów podróżnych, które zajmą mniej miejsca w bagażu, a zaspokoją nasze potrzeby na czas podróży.

5. Rozsądna ilość ubrań!

Każdy z nas pakując się na wakacje wie, że należy spakować ubrania. Czasami jednak popełniamy błędy przy ich doborze. Jadąc w góry zestaw ubrań będzie całkiem inny niż na plażę. Inny będzie także na wypoczynek nad jeziorem czy na wycieczkę krajoznawczą. Dlatego warto swoja garderobę dostosować do miejsca naszego wyjazdu.
Gdziekolwiek jednak się nie udamy na liście tego, co zabrać na wakacje muszą znaleźć się wygodne buty, coś przeciwdeszczowego, a także ubrania na chłodniejsze dni. Nawet, gdy wybieramy się w miejsce, gdzie zazwyczaj jest gorąco, to jednak mogą przecież trafić się dni, w których trzeba będzie się nieco cieplej ubrać. 
Nie zapomnij też o nakryciu głowy! To może uratować Cię przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

6. Przewodnik, mapy, plan podróży

Zastanawiając się co zabrać na wakacje bezwarunkowo należy spakować plan podróży, mapę czy przewodnik po miejscu, do którego się wybieramy. Dzięki niemu dowiemy się co ciekawego można zobaczyć w danym mieście czy regionie, gdzie warto się wybrać. 
Nawet jeśli nie jesteś zapalonym odkrywcą nowych terenów, znajdziesz zapewne chwilę, by poznać najciekawsze zabytki czy wyjątkowe miejsca w trakcie swojej podróży. 

7. Aparat, telefon, powerbank

Ładowarka, telefon, aparat – to rzeczy bez których nie wybierzesz się w żadną podróż. Tyle miejsc i wydarzeń, które odkryjesz zasługują na zachowanie ich na zdjęciach. I bez znaczenia jest tu, czy fotografujesz aparatem zawodowo, półzawodowo, czy pstrykasz zdjęcia telefonem. 
Jeśli do łapania najlepszych ujęć używasz telefonu, nie zapomnij zabrać ze sobą powerbanka. Nie zawsze bowiem będziesz w miejscu, gdzie łatwo podłączysz go do gniazdka. A pewne ujęcie, pewne wydarzenia nie poczekają na naładowany telefon.
Jeśli liczysz natomiast na lepsze kadry, ciekawsze ujęcia, polecamy zabrać aparat fotograficzny. Oczywiście teraz większość telefonów posiada znakomite obiektywy, które potrafią zrobić doskonałe zdjęcia, ale jeśli pasjonujesz się fotografią, tradycyjnym aparatem możesz uchwycić jeszcze ciekawsze ujęcia.

Oprócz wyżej wymienionych, niezbędnych rzeczy, każdy oczywiście stworzy własną listę, na której napisze co zabrać na wakacje i każda z tych list będzie inna. Jadąc w góry większy nacisk położymy na wygodę spacerów po nich, jadąc nad morze trzeba pamiętać też o ręczniku plażowym czy kocu. Do listy dopiszemy też kolejne rzeczy jadąc kilkuosobową rodziną, a z niektórych będziemy mogli zrezygnować, gdy wyjeżdżamy tylko we dwoje. Nasza walizka będzie wyglądać także inaczej w zależności czy wyjeżdzamy na planowany od dawna urlop czy jednak na krótkie spontaniczne wakacje. A o tym, która wersja odpoczynku jest lepsza pisaliśmy TUTAJ.