Pomysły i inspiracje na wyjątkową fotoksiążkę z podróży

Na pewno większość z Was znalazłaby w swoich albumach z dzieciństwa zdjęcia na tle polskich gór, morza lub innego atrakcyjnego widoku. Zazwyczaj są to jedyne pamiątki z wakacji, które potrafią przetrwać wiele, wiele lat. W dzisiejszym wpisie postaram się przybliżyć Wam kilka cennych informacji na temat fotografowania, m.in. w jaki sposób uchwycić krajobraz w obiektywie swojego aparatu, tak aby zdjęcia w efekcie końcowym stały się dla nas wyjątkowe.

fotografia_gory

Kiedy dostrzegamy naturę danego miejsca

Jeśli coś zachwyca nas w danym momencie i miejscu, zwykle staramy się uwiecznić tą chwilę na fotografii. Wyciągamy aparat i zaczynamy pstrykać fotki… na oślep. A przecież nie o to w tym chodzi. Nie spieszmy się, przemyślmy kadr i dopiero wtedy rozpocznijmy robienie zdjęć. Pokażmy miejsce z nieco innej perspektywy. Pamiętajmy, aby na zdjęciu nie znalazły się elementy rozpraszające, typu znak drogowy, kosz na śmieci, brzydka ściana… Często tak bardzo skupiamy się na pierwszym planie, że o drugim całkowicie zapominamy.

Złote godziny

Inaczej prezentują się zdjęcia zrobione zimą, a inaczej jesienią. Każda pora roku wydobywa inne piękno. Idealną porą dnia na fotografowanie, zarówno krajobrazu, jak i ludzi są momenty po wschodzie słońca i tuż przed jego zachodem. Światło będzie miało wtedy cieplejszą tonację, dzięki czemu cała sceneria stanie się bardziej przyjazna. Czasem warto poświęcić się wstając wcześniej - wszystko po to, aby dodać zdjęciom niesamowitej magii, bez potrzeby późniejszego udoskonalania zdjęcia.

wschod_slonca

Nie ograniczajmy się jednak tylko do wschodów i zachodów. Eksperymentujmy. Pogoda zmienną jest - wystarczy przejściowy deszcz, nadciągające chmury, a nasze zdjęcia mogą stać się jedyne w swoim rodzaju.

fotografia_chmury

Mocny pierwszy plan

Będąc w danym miejscu np. w górach widzimy wszystko wokół w inny sposób, niż gdybyśmy oglądali to samo na fotografii. Dlaczego? Bo nasze oczy ignorują to, co znajduje się na pierwszym planie. Oczami sięgamy zdecydowanie dalej, skanując przestrzeń dookoła, aż po horyzont. Dopiero, gdy oglądamy tą samą scenę na zdjęciu to pierwszy plan zaczyna mieć dla nas większe znaczenie. Skupianie się na pustej, nic nie znaczącej przestrzeni jest błędem. Zdjęcie staje się nudne, nie przykuwające uwagi. A wystarczyło umieścić w kadrze wyraźny element pierwszego planu, np. kwiaty, skały, drzewa… albo drogę, która poprowadzi nas aż po horyzont. :)

fotografowanie krajobrazow_3

fotografowanie krojobrazow_2

fotografowanie_krajobrazow

Zrobienie dobrego zdjęcia czasem wymaga dużo poświęcenia i czasu. Ale nic tak nie sprawia satysfakcji, jak dobrze uchwycony kadr i własnoręcznie zaprojektowana fotoksiążka z podróży! Powodzenia :)

Justyna, pixbook