Portfolio architekta – jak je zrobić i co powinno zawierać?

Architekt jest jednym z najbardziej cenionych i prestiżowych zawodów. Wymaga ogromnej wiedzy technicznej i wysokiego poczucia estetyki, przez co przez wielu postrzegany jest jako zawód artystyczny. Zgodnie z tym założeniem portfolio architekta powinno wyróżniać się dopracowaną formą i prezentować nietuzinkowe rozwiązania. Jak przygotować zawodowe dossier? 

Portfolio z pomysłem 

Niemal wszystkie osoby związane zawodowo ze sztuką lub designem muszą mieć własne portfolio. Nierzadko się zdarza, że osoby zamawiające konkretną usługę chcą najpierw obejrzeć przykładowe prace, lecz nie wiedzą, co to jest portfolio i do czego służy. Z pomocą przychodzi wówczas pomysłowo zaprojektowane dossier, w którym znajdują się zdjęcia najlepszych dotychczasowych realizacji.

portfolio architekta

Jak zrobić profesjonalne portfolio architekta wnętrz? 

Standardowo portfolio to teczka zawierająca zbiór fotografii prezentujących najlepsze prace artysty. Dokument ten obowiązkowo muszą mieć przy sobie osoby związane ze światem modelingu, aktorzy czy projektanci. Warto jednak zejść z utartych szlaków i przygotować sobie profesjonalny dokument, który dzięki przejrzystej zawartości pozwoli błyskawicznie przekonać do współpracy potencjalnych zleceniodawców. 

Przykładem nieszablonowego portfolio jest fotoksiążka z dedykowanym szablonem. Autorski projekt Pixbook z powodzeniem można wykorzystać do prezentacji najlepszych dzieł. Jest tam miejsce zarówno na tekst, jak i na to, co najważniejsze – fotografie. Nie obawiaj się, jeśli nie wiesz, jak zrobić portfolio architekta wnętrz. Projektowanie jest tu rzeczą niemal intuicyjną i na pewno sprostasz wyzwaniu, przygotowując portfolio zgodne z własnym stylem.

portfolio dekoratora wnętrz

Co powinno zawierać portfolio architekta? 

Zdjęcia są głównym punktem programu, ale mając do dyspozycji sporo miejsca na tekst, warto wykorzystać je w pomysłowy sposób. Dobre wrażenie można zrobić tylko raz – w tej kwestii pomoże Ci fotoksiążka LUX z szablonem Portfolio architekta. 

Na początek umieść kilka słów o sobie – wspomnij o doświadczeniu, specjalizacjach, nurtach, które najbardziej fascynują Cię w architekturze. W sieci znajdziesz wzory portfolio architekta, które mogą służyć za znakomite źródło inspiracji. Jeśli masz za sobą znaczne osiągnięcia – nagrody lub nominacje, wspomnij o tym w swoim dossier. Klienci lubią wiedzieć, z kim mają do czynienia. W ten sposób o wiele łatwiej jest im podjąć decyzję o współpracy. Możesz umieścić także referencje od dotychczasowych zleceniodawców. Wszelkie noty pochwalne zawsze zwiększają szansę na kooperację. 

portfolio architekta

Zdjęcia – lustro Twoich dokonań 

Jeśli udało Ci się znaleźć przykłady na portfolio architekta, z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak ważna jest jakość zdjęć. Zdecydowanie odpuść dodawanie fotek robionych telefonem komórkowym, nawet jeśli ich jakość wydaje Ci się zadowalająca. Dla uzyskania doskonałych rezultatów rekomendujemy zdjęcia pochodzące z profesjonalnej sesji. 

Portfolio to Twoja wizytówka – im lepiej zadbasz o jej estetykę, tym większe wrażenie zrobisz na potencjalnych pracodawcach. 

portfolio architekta