Co to jest portfolio? Jak je zrobić i do czego służy?

Jesteś artystą, rękodzielnikiem, designerem lub prowadzisz własną firmę? Twoja codzienna praca to nie tylko wykonywanie obowiązków, ale i aktywna promocja swojej działalności. Potrzebny Ci profesjonalny dokument, w którym znajdą się zdjęcia Twoich najlepszych realizacji. Postaw na portfolio i daj się poznać klientom od najlepszej strony. 

Co to jest portfolio? 

Z łatwością da się zauważyć, że portfolio dotyczy wybranych grup zawodowych. To znakomita forma autopromocji, która jest niczym starannie dopracowana wizytówka danego pracownika. W wielu dziedzinach pracy oprócz CV i listu motywacyjnego to właśnie portfolio stanowi trzon, na podstawie którego podejmuje się kluczowe decyzje. 

Co to jest portfolio? To dokument wydany w formie teczki lub segregatora, zawierający zdjęcia dotychczasowych prac osoby ubiegającej się na dane stanowisko. Fotografie w nim zawarte są znakomitej jakości i odzwierciedlają talent oraz dziedzinę, którą zajmuje się dana osoba. Taki zbiór prac może mieć malarz, architekt, projektant czy grafik. Portfolio zawiera zdjęcia ukończonych prac, takich jak prace graficzne, firmowe projekty czy zdjęcia z sesji zdjęciowych.

jak zrobić portfolio 

Autopromocja w nowoczesnej formie 

Dziś portfolio to już nie jest lekko podniszczony segregator, który zawiera wątpliwej jakości zdjęcia w przezroczystych foliach. Od kandydatów na dane stanowisko wymaga się przede wszystkim kreatywności, stąd też pojawiają się coraz to lepsze pomysły na stworzenie atrakcyjnego dokumentu. 

Przykłady portfolio można mnożyć, a mnóstwo prac dostępnych jest w sieci. Artyści, modelki czy architekci udostępniają na swoich witrynach obszerną galerię aktualnych zdjęć, zachęcając tym samym do nawiązania współpracy. Współczesny wzór portfolio w papierowej formie przyjmuje najczęściej kształt wysokiej klasy albumu, który oprócz perfekcyjnych zdjęć przykuwa uwagę estetyką wykonania. 

Jak zrobić własne portfolio? 

Stworzenie tak wyjątkowej wizytówki może wydawać się sporym wyzwaniem, lecz w gruncie rzeczy to łatwa i przyjemna czynność. Podstawą portfolio może być fotoksiążka lub fotoalbum. Doskonałej jakości papier fotograficzny o wysokiej gramaturze podkreśli elegancję i znakomicie wyeksponuje każdy kadr. 

Aby ułatwić Ci pracę (i uczynić ją jeszcze przyjemniejszą), przygotowaliśmy kilka szablonów, dzięki którym tworzenie własnego portfolio nabierze tempa: 

  • portfolio modelki – pokaż, że jako pierwszoplanowa postać odnajdziesz się na każdej sesji zdjęciowej i w każdej stylizacji 

  • portfolio architekta – zaprezentuj charakterystyczny styl oraz umiejętności, które wyróżniają Cię od innych 

  • portfolio designera – daj się poznać jako kreatywna i nowatorska osoba, która w świecie prawdziwej sztuki ma wiele do powiedzenia 

  • portfolio firmy – spraw, by to właśnie z Tobą chcieli współpracować najlepsi. Skrojone na miarę portfolio pozwoli Ci celować w określoną grupę kontrahentów 

portfolio bezpłatne wzory

Nie tylko zdjęcia 

Fotografie są kluczowym elementem każdego portfolio. Powinny być dopracowane, przemyślane i ukazywać najmocniejsze strony twórcy. Do każdego ze zdjęć warto dodać krótki opis, który naprowadzi przeglądającego na konkretne metody, sposób działania czy wykonanie przedmiotu widocznego w kadrze. Przemyślanym krokiem jest także dodanie kilku słów o sobie oraz zdjęcia – dzięki temu nie pozostaniesz anonimowy i dasz się poznać jako osoba z pasją i zamiłowaniem do tego, czym się zajmuje. 

W niektórych przypadkach opisy będą równie ważne jak fotografie. Portfolio firmy to – oprócz zdjęć – szczegółowy zarys wykonywanych prac, misja czy opis doświadczenia. W firmowym dokumencie warto uwzględnić sukcesy potwierdzone nagrodami lub certyfikatami. To zdecydowanie uwiarygodni i wzmocni pozycję, podkreślając prestiż. 

Tworzenie portfolio online 

W Pixbook stworzysz profesjonalne portfolio bez wychodzenia z domu. Jeśli podążasz z duchem nowoczesności, ta forma z pewnością Ci się spodoba. Skorzystaj z dostępnych szablonów lub stwórz własne, niepowtarzalne portfolio, które zachwyci odbiorców i sprawi, że nawiążesz wiele owocnych współpracy i rozwiniesz się w swojej dziedzinie.