Podróże po wspomnieniach – zaplanujmy wspólnie wakacje!

Wakacje idealne – czy są możliwe w realizacji? Oczywiście! Wystarczy trochę sprytu i odrobina czasu, który spędzisz na poszukiwaniu atrakcyjnych ofert turystycznych. Jeżeli męczą Cię wyjazdy z biurem podróży, zorganizuj swój urlop samodzielnie. Jak zaplanować sobie wakacje, aby zrealizować turystyczny plan od A do Z? Podpowiadamy.

Wakacje bez biura podróży

Samodzielna organizacja wycieczki nie należy do trudnych. Poszukiwanie transportu i noclegów jest dość czasochłonne, ale pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy (które możesz przeznaczyć na fantazyjne pamiątki czy pyszne dania w lokalnych restauracjach). Od czego zacząć planowanie podróży? Ustal plan działania i wytrwale przeglądaj wszystko, co związane z Twoich wyjazdem. Poszukiwania z pewnością ułatwi Ci wpis o tym, jak podróżować niewielkim kosztem. Przekonasz się, że samodzielna organizacja wyjazdu właściwie nie jest taka trudna.

Wybierz kierunek i termin wycieczki

Kluczowe pytanie zawsze dotyczy miejsca i terminu wyjazdu. Na pewno masz w głowie listę miejsc, które chcesz zobaczyć. Teraz jest idealny czas na wizytę w jednym z nich! Gdzie na wakacje na własną rękę? Twoim kluczowym kryterium będzie prognozy pogody. To dzięki słonecznej aurze wykonasz piękne zdjęcia, z których powstaną niezapomniane odbitki lub pamiątkowa fotoksiążka. Sprawdź pogodę na kilku portalach, by ostatecznie nie okazało się, że trafisz w sam środek pory deszczowej, która zmusi Cię do przesiadywania w hotelu.

{blogTemplates}

 

Sprawdź ważność dokumentów

Wyobraź sobie, że zjawiasz się na lotnisku z zamiarem podróży do wymarzonego kraju, a przy odprawie okazuje się, że Twój dowód lub paszport stracił ważność. Nikt nie chce znaleźć się w takiej sytuacji, dlatego Twoim kolejnym krokiem jest sprawdzenie terminu wszystkich dokumentów. Sprawdź też wymogi związane z posiadaniem wizy czy obowiązkowych szczepień, szczególnie jeśli planujesz podróż do krajów egzotycznych.

Zakup biletów lotniczych

Oferty last minute są bez wątpienia jednym z lepszych sposobów na tanie podróżowanie, ale dotyczą przede wszystkim zorganizowanych ofert, a nie linii lotniczych. Zakup biletów w atrakcyjnej cenie jest trudny, ale nie niemożliwy :) Najlepiej zarezerwować transfer z dużym wyprzedzeniem, ale nie zawsze się to uda, gdy wciąż pozostaje problem z wyborem konkretnego terminu.

Przy zakupie biletów skorzystaj z oferty tanich linii lotniczych Wizzair czy Ryanair. Zajrzyj też do LOT-u na tanie środy, a być może trafisz jeden z kierunków ze swojej listy.

fotoksiazka ze zdjeciem z wakacji

Rezerwacja noclegu

Jak samemu zorganizować wakacje? Przez poszerzanie horyzontów! Zacznij od rezerwacji miejsca noclegowego. Jeśli nastawiasz się na budżetową opcję, zacznij od ofert na booking.pl. Przejrzyj też oferty hosteli, rozważ krótkoterminowy wynajem mieszkania, kemping czy skorzystanie z prywatnej kwatery. Może zainteresuje Cię portal Couchsurfing, gdzie znajdziesz setki ofert darmowego noclegu u prywatnych gospodarzy. Jeśli celujesz w idealne wakacje, nocleg u gościnnych ludzi może być zaczątkiem wspaniałej przygody.

Lista miejsc do odwiedzenia

Przed Tobą najlepsza część przygotowań – musisz stworzyć listę miejsc, które koniecznie chcesz zobaczyć. Niewątpliwą zaletą samodzielnych podróży jest nieograniczona swoboda. Nikt Cię nie pogania, nie każe stawiać się na czas po śniadaniu, by w dużej grupie turystów udać się do jednej z okolicznych atrakcji.

Ty decydujesz, ile czasu spędzisz w danym miejscu, eksplorując urokliwe zakątki obiektu. Będziesz mieć wystarczająco dużo czasu, by wykreować wspomnienia, do których będziesz wracać po powrocie do domu. Może stworzysz ze zdjęć fotoksiążkę mini, by mieć ją zawsze pod ręką, gdy zechcesz wrócić myślami do beztroskich chwil?

fotoksiazki mini ze zdjeciami z wakacji

Ogarnij podróżniczy galimatias

Człowiek czasem czuje się nieswojo w obcym miejscu. Inne twarze, inna kultura, bariera językowa – to wszystko utrudnia realizację urlopowych planów, wywołując niepotrzebny stres. Pamiętaj, że jesteś na wakacjach i nigdzie Ci się nie spieszy :)

Jeśli w tłumie łatwo tracisz kontrolę i szybko ogarnia Cię panika, przygotuj sobie szczegółowy plan zwiedzania miejsc na każdy dzień. Rozeznaj się w środkach transportu i zanotuj, czym się poruszać i gdzie dokładnie wysiadać. To nieco czasochłonne, ale na miejscu takie wskazówki będą ogromnym ułatwieniem. Jeśli jest taka możliwość, kupuj bilety wstępu online. Zaoszczędzisz w ten sposób sporo czasu. Gdzie szukać inspiracji na ciekawe miejsca? Przejrzyj foldery biur turystycznych, blogi podróżnicze, programy telewizyjne i przewodniki, a także Instagram.

Co spakować do torby?

Zawartość walizki uzależniona jest od kierunku, do którego się wybierasz. Najczęstszym wyborem na wakacje są jednak kraje, w których panuje ciepły klimat. Poza podstawowym zestawem odzieży nie zapomnij o środkach medycznych, dokumentach, kartach płatniczych i gotówce. W Twoim wyposażeniu nie może zabraknąć telefonu z ładowarką lub aparatu fotograficznego. To dzięki tym sprzętom zapewnisz sobie kolekcję cudownych wspomnień, które rozjaśnią Twój uśmiech nawet w najbardziej pochmurny dzień.