Dzień Babci i Dziadka – skąd wzięło się to święto?

Tradycja świętowania Dnia Babci i Dnia Dziadka jest tak oczywista, że dziś nie zastanawiamy się, jaka jest historia tych wspaniałych uroczystości. Wszyscy kojarzą je z wizytą u kochanych seniorów, najczęściej w rodzinnym gronie. Zanim znajdziesz idealny prezent dla babci i dziadka, dowiedz się, kto zainicjował te wyjątkowe święta.

Dziadkowie świętują na całym świecie

Trudno wyobrazić sobie codzienność bez babci i dziadka. Te dwie osoby są niczym fontanny tryskające radosnymi wspomnieniami, śmiechem i rodzinnym ciepłem. Wszyscy lubią z nimi przebywać, wsłuchiwać się w opowieści z dawnych lat, a także delektować się pysznym babcinym ciastem. Kto wymyślił Dzień Babci i Dziadka? Na pomysł, by uhonorować obecność seniorów, wpadł zespół tygodnika „Kobieta i życie”. Miało to miejsce dokładnie w 1964 roku, a zatem… wcale nie tak dawno!

Jak powstał Dzień Babci? Idea zainicjowana przez magazyn została podchwycona, ale dopiero rok później zyskała większy rozgłos. Pomysł rozpowszechnił „Tygodnik Poznański”, który zainaugurował święto podczas styczniowego spektaklu „Drzewa umierają, stojąc”, w którym gościnnie występowała Mieczysława Ćwiklińska.

dziadek i babcia na jesiennym spacerze z wnuczkiem

Aktorka obchodziła akurat swoje 85. urodziny, a zatem nie obeszło się bez wielkiego tortu z napisem „Dla babci”. Zbieg okoliczności (aktorce przypadła rola babci) z pewnością wpłynął na utrwalenie daty, ale całość wzmocnił jeszcze warszawski tygodnik „Ekspres Wieczorny”, który oficjalnie ogłosił 21 stycznia Dniem Babci.

Skąd się wziął Dzień Dziadka?

Skoro babcie miały już swoje święto, należało w podobny sposób nagrodzić dziadków. Panowie musieli poczekać kilka lat, bo dopiero na początku lat 70. ogłoszono w Telewizji Polskiej konkurs na ustalenie daty. Pierwszą myślą był dzień 30 maja, w którym wypadały urodziny Mieczysława Fogga. Niestety termin nie przyjął się tak, jak się spodziewano, w efekcie czego ustalono, że Dzień Dziadka nastąpi zaraz po Dniu Babci.

Podsumujmy zatem: kiedy obchodzimy Dzień Babci i Dziadka? W Polsce święta te wypadają kolejno 21 i 22 stycznia. To czas, kiedy wnuki dziękują seniorom za każdy gest, dobre słowo czy cudowną opowieść, a przede wszystkim za trud wychowawczy, który niewątpliwie jest potężnym wsparciem dla każdego rodzica.

Znajdź idealny prezent dla dziadków

Dziś już nikomu nie trzeba tłumaczyć, dlaczego obchodzimy Dzień Babci i Dziadka. Warto jednak podkreślić, że seniorzy na całym świecie celebrują to wydarzenie w rodzinnym gronie. Uroczystości różnią się tylko datami. W Niemczech na przykład jest to 11 lutego, w Hiszpanii 26 lipca, a w Japonii 15 września (wówczas wypada tam Dzień Szacunku Dla Wieku).

W Polsce również przyjęło się, by świętować te dni wraz z seniorami. Dzieci z rodzicami tłumnie odwiedzają ukochanych dziadków, by złożyć im serdeczne życzenia i wręczyć prezent. Ta druga kwestia niejednokrotnie bywa zmartwieniem. Jak znaleźć idealny prezent na Dzień Babci i Dziadka? Skorzystaj z naszych pomysłów!

Kalendarz ze zdjęciami

kalendarz dla dziadkow

Podczas gdy bukiet kwiatów i słodki upominek wydają się bezpiecznym rozwiązaniem, my stawiamy na kreatywność! W ofercie marki znajdziesz fotokalendarz, który doskonale się sprawdzi jako praktyczny prezent na cały rok. Zaprojektuj terminarz, który każdego dnia będzie radować serca dziadków wzruszającymi fotkami z rodzinnego albumu. Kadry uśmiechniętych wnuków będą towarzyszyć dziadkom przez najbliższy rok, dostarczając mnóstwa fantastycznych wspomnień.

Jeśli zależy Ci, by wręczyć bliskim zaskakujący upominek, zaprojektuj własny kalendarz. Taki z dedykacją na każdej stronie czy kolażem ulubionych zdjęć. Przekonaj się, że to idealny prezent dla ukochanych seniorów! Kalendarz to nie tylko pomysł na praktyczny upominek, ale i świetna ozdoba ścienna.

Fotoksiążka – unikalny prezent z okazji Dnia Babci i dziadka

Planujesz podarować dziadkom wspólny prezent? To musi być coś specjalnego! Może fotoksiążka wypełniona po brzegi starymi zdjęciami? Osoby w starszym wieku uwielbiają wspominać przeszłość, a najlepiej czują się w zacisznym kąciku własnego mieszkania z kubkiem herbaty w jednej ręce i rodzinnym albumem w drugiej. Podaruj seniorom tę niewątpliwą przyjemność powrotu do najpiękniejszych wspomnień.

Fotoksiążka to idealny pomysł na personalizowany prezent dla babci i dziadka. Możesz zaprojektować ją samodzielnie od początku do końca, dodając kolejne fotografie, tekst i ozdobne naklejki. Nie zapomnij o dedykacji oraz wzruszającym wierszu! Nowoczesny album, jako źródło ulubionych wspomnień, szybko zastąpi tradycyjne papierowe kadry, które do tej pory dziadkowie regularnie przeglądali.

fotoksiazka ze zdjec jako prezent dla dziadkow

Dzień Babci i Dzień Dziadka 2024

W tym roku tradycyjnie odwiedzisz swoich dziadków pod koniec stycznia, by ponownie złożyć im wyjątkowe wspomnienia i podarować piękny prezent. Pamiętaj, że najcenniejszego – czyli czasu – nie można kupić za żadne pieniądze. Seniorom będzie bardzo miło, jeśli zdecydujesz się spędzić z nimi przyjemne popołudnie.

W dzisiejszych czasach wszyscy są zapracowani. Od rana do wieczora w nieustającym biegu. W takich okolicznościach prawdopodobieństwo, że pewne daty wypadną Ci z pamięci, jest bardzo wysokie! Nie dopuść do tego, by sprawić przykrość swoim bliskim. Ustaw przypomnienie w telefonie – najlepiej z odpowiednim wyprzedzeniem, by zdążyć przygotować prezent.

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka w 2024 roku? Czasy się zmieniają, ale daty wciąż pozostają te same. W styczniu Dzień Babci wypada w niedzielę, 21 stycznia, a Dzień Dziadka w poniedziałek, 22 stycznia. Jeśli ukochani seniorzy mieszkają blisko, możesz zdecydować się na odwiedziny dzień po dniu, sprawiając im podwójną radość. Gdy z kolei los rzucił Cię nieco dalej, przygotuj wspólny prezent i wyślij go na adres swoich dziadków. Nie zapominaj o życzeniach! Kilka ciepłych słów przysłanych SMS-em lub rozmowa telefoniczna to ważne akcenty, które radują serca seniorów. Starannie dobrane życzenia są cenniejsze niż prezent – miej zatem na uwadze, by wypowiadane przez Ciebie słowa niosły radość i dobro.