Drzewo genealogiczne – poznaj swoją rodzinę, tworząc pamiątkę rodzinną na lata

Mówią, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Z drugiej strony – „Rodzina jest w życiu oparciem, czymś, co chroni, co daje siłę” – podkreślała aktorka Sophia Loren. Rodzina jest jak drzewo – jej członkowie rosną w różnych kierunkach, ale korzenie pozostają wspólne. To dlatego mapę łączącą kolejne pokolenia nazywa się drzewem genealogicznym. Sprawdź, jak samodzielnie stworzyć tę piękną pamiątkę. 

Zachowaj wspomnienia swojego rodu 

Przeglądanie starych albumów jest jak odkrywanie kart z przeszłości. Poznajesz członków rodziny, którzy przez pokolenia kształtowali i piastowali familijne tradycje oraz zwyczaje. Być może do dziś organizujesz przestrzeń w garażu dokładnie tak, jak robił to Twój pradziadek, lub pieczesz ciasto zgodnie z wieloletnią, rodzinną recepturą. Aby nie dać zaginąć pięknym wspomnieniom, przygotuj drzewo genealogiczne, które posłuży jako trwała pamiątka rodzinna. 

drzewo genealogiczne jak zrobić

Stare zdjęcia rodzinne w nowej odsłonie 

Zrób użytek z fotografii swoich przodków i przedłuż pamięć o tych, którzy już odeszli. Jedyne, co po nich pozostało, to zapewne kuferek pełen starych kadrów, które mocno naruszył czas. Zdjęcia wykonywane przed kilkudziesięcioma laty były zazwyczaj pozowane. Świetnie nadają się na drzewo genealogiczne, ponieważ nietrudno będzie wykadrować z nich twarze członków rodziny. Nadaj starym fotografiom drugie życie – naucz się skanować zdjęcia, by zachować je w cyfrowej formie przez kolejne lata. 

rodzinna kronika

Drzewo genealogiczne – pomysły inne niż wszystkie 

Co przychodzi Ci do głowy na myśl o drzewie genealogicznym? Zgodnie z utrwalonym schematem jest to duża plansza, na której widnieją twarze członków rodziny oraz ich powiązania. W sieci bez problemu znajdziesz proste drzewo genealogiczne jako wzór do wydruku. Przygotujesz je w kilka minut, wykorzystując zdjęcia najbliższych. 

Warto jednak pokusić się o oryginalną i trwałą pamiątkę, która będzie skrywać wspaniałą historię Twojej rodziny. Doskonałym pomysłem jest fotoksiążka z szablonem drzewa, która pozwoli w nowoczesny sposób wyeksponować łączące Was geny. Wykorzystaj stare fotografie rodzinne i stwórz niepowtarzalną pamiątkę! 

Chcesz, by było jeszcze bardziej oryginalnie? Użyj szablonu Szkolne wspomnienia, by na kartach fotoksiążki utrwalić najlepsze klasowe przyjaźnie i znajomości. To także można traktować jako drzewo genealogiczne – wszak bliskie koleżeństwo oznacza rodzinę, tyle że bez jednoczących krew genów :) 

drzewo genealogiczne wzory

Jak zrobić drzewo genealogiczne? 

Jeśli pociąga Cię historia Twoich korzeni i z całego serca pragniesz odkryć historię swoich przodków, stworzenie drzewa genealogicznego to wspaniały pomysł na bezcenną rodzinną pamiątkę. Sprawdzi się również jako prezent dla rodziców, czy wyszukany upominek z okazji rocznicy ślubu dziadków. 

Jak wygląda drzewo genealogiczne?  Zazwyczaj praca zawiera zdjęcia najbliższych oraz przodków, od których odchodzą „gałązki” prowadzące do kolejnych pokoleń. Całość przybiera na ogół kształt choinki. Schemat można wypełnić na dwa sposoby – w miejscu pnia (czyli najniżej) znajdują się zdjęcia najstarszych z rodu, a na górze umieszczono aktualny skład rodziny. Drugi sposób wygląda dokładnie na odwrót – ci najstarsi figurują u szczytu strony, a na kolejnych poziomach poniżej umieszcza się coraz to młodsze pokolenia. 

Jak podpisać drzewo genealogiczne? 

Jeśli wykonujesz tradycyjne drzewo w uproszczonej formie, czyli skupiasz się na głównej osi, będziesz mieć więcej przestrzeni do zagospodarowania. Możesz poświęcić miejsce na umieszczenie takich danych, jak imię i nazwisko, data urodzenia i data śmierci. 

Gdy jednak cechuje Cię upór i chęć stworzenia szczegółowej mapy swoich krewnych, na schemacie zapewne znajdzie się rodzeństwo rodziców wraz z dalszymi powiązaniami. Tutaj wystarczy ograniczyć się do podpisu pod każdym zdjęciem, które będzie zawierać imię i nazwisko wraz z określeniem lat życia. Więcej inspiracji znajdziesz w sieci pod hasłem drzewo genealogiczne wzór

rodzinny album

Odkryj historię swojej rodziny 

Masz detektywistyczny umysł i smykałkę do łączenia faktów? Tworzenie drzewa genealogicznego będzie dla Ciebie fascynującą podróżą do przeszłości. Gdzie szukać informacji o swoich bliskich? Podstawowym źródłem wiedzy są ci, których masz obok. Usiądź przy kubku pysznej herbaty i porozmawiaj z rodzicami, ciocią, dziadkiem o tych, którzy żyli pokolenia wcześniej. To prawdziwa kopalnia wiedzy, która może Ci dostarczyć wielu zaskakujących informacji. 

Alternatywą są źródła zewnętrzne, potwierdzone dokumentacją. Warto sprawdzić kroniki kościelne, w których zapisane są informacje dotyczące chrztów oraz ślubów. Rozsądnie byłoby przejrzeć również archiwa państwowe – wiele z nich udostępnia informacje online bez żadnych opłat. Dobrym tropem jest też Archiwum Główne Akt Danych, czyli państwowa instytucja utworzona w 1808 roku w Warszawie. To cenne źródło informacji, a zarazem najstarsze archiwum publiczne w Polsce. 

Fascynujące poszukiwania 

Tworzenie drzewa genealogicznego krewnych to niezwykła podróż do przeszłości. Może okazać się, że część Twojej rodziny pochodzi z odległego kraju, lecz sytuacja polityczna lub gospodarcza zmusiła ją do emigracji. Czasem zaskoczeniem będzie odkrycie swoich korzeni w kimś, kto przysłużył się państwu polskiemu przed wieloma laty. Może prapradziadek był cenionym politykiem a jego córka to szanowana niegdyś pisarka? Może w Twoich żyłach płynie jeszcze krew któregoś z władców? 

Jest co najmniej tysiąc powodów, dla których warto stworzyć własne drzewo genealogiczne. To cenna skarbnica wiedzy, która przysłuży się kolejnym pokoleniom. Doszukiwanie się powiązań z nieobecnymi członkami rodziny to coś, co od zawsze interesuje miłośników historii i zgłębiania tajemnic własnego rodu. Może na jaw wyjdą arystokratyczne korzenie, o których nie mieli pojęcia nawet Twoi rodzice? 

Drzewo genealogiczne to przepiękna rodzinna pamiątka. Jeśli chcesz zająć się uporządkowaniem historycznych genów, zrób to w nowoczesnym stylu. Fotoksiążka ze starymi zdjęciami to trwały, rodzinny dokument, który przez kolejne lata będzie bezcennym źródłem informacji o Twoich przodkach. 

stare rodzinne zdjęcia