Jak zeskanować zdjęcie? Nadaj starym fotografiom drugie życie. 

Czy zdarza Ci się przeglądać stare, czarno-białe fotografie z rodzinnych albumów? Kadry ukazujące osoby i ich otoczenie sprzed kilku dekad są bardzo sentymentalne – to jak podróż do przeszłości, która jest już częścią historii. Niestety, większość takich zdjęć nadszarpnął ząb czasu, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Ocal rodzinne wspomnienia i nadaj im drugie życie. 

jak zeskanować stare zdjęcie

Skanowanie starych zdjęć telefonem 

Postęp cywilizacyjny zezwala na zachowywanie wspomnień w różnej formie. Jeśli wciąż masz w swoim domu leciwe zdjęcia, warto przedłużyć ich trwałość za pomocą smartfona. W końcu trzeba korzystać z dobrodziejstw cyfryzacji, prawda? :) 

Skanowanie zdjęć telefonem to dziecinna igraszka i każdy może wykonać tę czynność w zaciszu własnego domu. Aby zachować jak najlepszą jakość, warto znać kilka zasad: 

  • obchodź się ze zdjęciami delikatnie – stare fotografie z racji upływu czasu są o wiele bardziej narażone na zniszczenia. Postępuj z nimi ostrożnie, a najlepiej załóż rękawiczki 

  • uwaga na uszkodzenia – przygotowując zdjęcia do skanowania, umieść je na suchej i czystej powierzchni. Upewnij się, że nie zostaną poplamione lub uszkodzone 

Sam proces skanowania nie jest zbyt czasochłonny, chyba że w Twoim albumie znajdują się stare fotografie rodzinne w pokaźnej ilości. Zarezerwuj sobie kilka godzin, by skupić się na uzyskaniu jak najlepszej jakości. Co trzeba wziąć pod uwagę? 

  • oświetlenie – zdjęcia przeznaczone do skanowania umieść w pobliżu naturalnego źródła światła. Najlepszym do tego miejscem są parapet lub drzwi balkonowe – wówczas warto umieścić nieopodal jakiś niewielki stolik, na którym będą wykonywane zdjęcia 

  • ostrość – staraj się uzyskać jak najlepszy obraz, aby zachować każdy szczegół widniejący na zdjęciu. Podczas robienia zdjęć trzymaj łokcie możliwie jak najbliżej ciała, by utrwalany obraz był stabilny 

  • refleksy – największym koszmarem fotografia jest sztuczne światło, odbijające się w kadrze. Wyłącz lampę błyskową w telefonie i nie korzystaj ze sztucznego oświetlenia. Skanowanie zdjęć telefonem najlepiej wykonywać w ciągu dnia, kiedy jest na tyle jasno, by robić zdjęcia wyłącznie przy naturalnych promieniach słońca 

skanowanie zdjęć telefonem

Kadrowanie zdjęć – użyj aplikacji 

Każdy smartfon dostępny teraz w sprzedaży wyposażony jest w zaawansowane funkcje fotograficzne, które umożliwiają samodzielną korektę zdjęć. Jeśli chcesz, aby stare fotografie nabrały nowoczesnych znamion, użyj dedykowanych aplikacji. Wśród najpopularniejszych znajdują się Skaner zdjęć Google, Picsart czy TapScanner. Z ich pomocą możesz szybko wykadrować zdjęcia lub nadać im koloru. Niektóre aplikacje umożliwiają też wykonanie prostego retuszu – usuwanie pęknięć czy uzupełnienie urwanego tła (jeśli fotografia jest niekompletna). 

Skanowanie starych zdjęć – poradnik 

Jeśli preferujesz tradycyjną formę skanowania i bezpośredni przesył kadrów do komputera, potrzebny Ci będzie dobrej jakości skaner. Posiadanie takiego sprzętu pozwoli Ci zeskanować stare zdjęcia portretowe czy serię fotek z rodzinnych albumów, a następnie poddać je cyfrowej edycji. 

Jak zeskanować zdjęcie? W tym celu musisz ustawić optymalną rozdzielczość optyczną skanera. Tę funkcję znajdziesz w ustawieniach urządzenia. Czym się sugerować, by zachować najlepszą jakość zdjęć? Skorzystaj z poniższych podpowiedzi: 

  • zdjęcia o boku od 2 do 5 cm – rozdzielczość 2400 DPI 

  • zdjęcia o boku od 5 do 10 cm – rozdzielczość 1200 DPI 

  • zdjęcia o boku od 10 do 15 cm – rozdzielczość 600 DPI 

  • zdjęcia o boku od 15 do 20 cm – rozdzielczość 400 DPI 

  • zdjęcia o boku 20 cm i więcej – rozdzielczość 300 DPI 

Dzięki wykorzystaniu tych parametrów uzyskasz wysokiej jakości zdjęcia z dużą ilością szczegółów. Może to mieć duże znaczenie dla osób, które chcą poddać stare zdjęcia cyfrowej renowacji i utrwalić je w nowoczesnej formie. 

Wspomnienia w pudełku 

Skanowanie starych zdjęć z pewnością pozwoli przedłużyć pamięć o wielu osobach oraz miejscach, które z różnych powodów mają duże znaczenie dla rodziny. Zdecyduj się na odbitki na papierze fotograficznym, który podkreśli piękno nasyconych barw. Wywołaj serię zdjęć w formacie 10 cm × 15 cm i przechowuj je w kolorowym pudełku przez kolejne dekady. 

skanowanie zdjęć

Fotoalbum – idealny dla Twoich fotografii sprzed lat 

Wyjątkowe wspomnienia potrzebują eleganckiej oprawy. Takiej, która wywoła zachwyt w oczach najstarszych członków rodziny, dla których stare fotografie mają największą wartość sentymentalną. Fotoalbum wyeksponuje rodzinne kadry na sztywnych kartach, a ich przeglądanie będzie prawdziwą przyjemnością. Szlachetny materiał, z którego wykonano okładkę, będzie latami strzegł cennej zawartości, z którą będą mogły zapoznać się następne pokolenia. 

Fotoksiążka – klasyka dla wymagających 

Cenisz dobrą organizację i czerpiesz przyjemność z uporządkowywania rzeczy? Tworzenie własnej fotoksiążki ze starych fotografii będzie dla Ciebie świetnym zadaniem. Kiedy masz już przeskanowane zdjęcia na dysku komputera, warto poddać je cyfrowej obróbce. Wiele czynności, takich jak kadrowanie czy wyostrzanie, możesz wykonać online podczas procesu tworzenia fotoksiążki. 

Po załadowaniu zdjęć do kreatora przychodzi moment na dekorację stron. To zdecydowanie przyjemna i kreatywna czynność, składająca się na proces utrwalania rodzinnych wspomnień. Ramki, tematyczna grafika, a nawet własny tekst – oto elementy, które scalą rodzinne kadry sprzed lat! 

Stare zdjęcia i ograniczona trwałość 

Fotografie, na których swoje piętno odcisnął czas, mają niezwykłą moc. W magiczny sposób przenoszą myślami do wydarzeń z przeszłości, pobudzając wyobraźnię. Niestety, jedyną wadą starych fotografii jest ich ograniczona trwałość. Nie pozwól, by rodzinne wspomnienia uległy zniszczeniu lub zostały poddane destrukcyjnemu działaniu upływającego czasu. 

Stare zdjęcia można wykorzystać jako ciekawy element aranżacji. Galeria ścienna w stylu retro czy kolaż z odbitek, a może portret w roli fotoobrazu? To świetne sposoby na zachowanie i ekspozycję najpiękniejszych zdjęć z rodzinnych albumów. 

jak zeskanować zdjęcie