Wykorzystaj złotą godzinę na zdjęcia. Rób swoje fotki przed wschodem i zachodem słońca.

Złota godzina to ulubiona pora dnia większości fotografów. Warunki są niemal idealne do wykonania pięknych zdjęć – ciepłe światło, długie cienie i skrzące się od słońca obiekty w kadrze. Fotografowie zgodnie twierdzą, że złota godzina to doskonały moment na zdjęcia w plenerze. Jak wykorzystać ten czas?

Spiesz się…

…bo złota godzina to tylko nazwa. Tak naprawdę to moment, kiedy ciepło światła słonecznego nadaje otoczeniu bardzo ciepły odcień. Można uchwycić tę chwilę tuż po wschodzie słońca i na moment przed jego zachodem – więc w zasadzie w ciągu dnia masz aż dwie okazje do wykonania niepowtarzalnych zdjęć plenerowych w bardzo korzystnej temperaturze barwowej.

Gdy już wiesz, co to jest złota godzina

Pora działać! Zanim jednak wyruszysz w teren z plecakiem pełnym akcesoriów, przyda Ci się kilka dodatkowych informacji. Przede wszystkim – dokładny moment zaistnienia złotej godziny zależy od wielu czynników. Wpływa na to pogoda, pora roku, ukształtowanie terenu i oczywiście szerokość geograficzna. W każdym miejscu słońce wschodzi i zachodzi o innej porze. Jak sobie z tym poradzić? Wystarczy wesprzeć się aplikacją o wdzięcznej nazwie Golden Hour, która sprawnie oblicza czas i długość wschodu oraz zachodu słońca, a także pozostałych faz światła słonecznego w każdym miejscu na świecie. Równie przydatną apką jest Twilight Calculator, która pokazuje rozkład złotej godziny minuta po minucie.

złota godzina zdjęcia

Złota godzina – fotografia pełna blasku

Te kilka minut przed wschodem i po zachodzie słońca można w zasadzie wykorzystać na robienie dowolnych zdjęć. Nie tylko plener skrywa potencjał do uchwycenia olśniewających kadrów. Podczas złotej godziny znakomicie wychodzą zdjęcia portretowe czy obiekty będące dziełami architektury. Równie dobrze będą prezentować się krajobrazy czy zdjęcia ślubne. Każde z nich będzie się wyróżniać odrobiną tajemniczości, emanując jednocześnie przepięknym blaskiem.

Nasza wskazówka! Zdjęcia wykonane podczas złotej godziny wyglądają niezwykle efektownie. Możesz wykorzystać gotowe fotografie – niech będą to odbitki 20x30 lub w wybranym przez Ciebie formacie – jako element dekoracyjny w Twoim domu. Jeden z kadrów możesz również wykorzystać, tworząc z niego fotoobraz. To doskonały i autorski pomysł na unikalny prezent :)

Dlaczego to najlepszy czas na zdjęcia?

Ulubionym punktem fotografów w ciągu dnia jest złota godzina kiedy piękne i ciepłe światło pada na kadrowane przedmioty, nadając zdjęciom malowniczego klimatu. Ilość światła w takiej chwili jest wystarczająca do tego, by wykonać spontaniczne zdjęcia bez konieczności rozstawiania dodatkowych akcesoriów, takich jak statyw czy lampy plenerowe.

Musisz wiedzieć, że nawet przeciętny krajobraz wygląda znacznie lepiej w blasku złotego słońca. Miejsca takie stają się nagle bardziej atrakcyjne. Fakt ten wykorzystują specjaliści, działający między innymi w branży turystycznej, którzy pstrykają zdjęcia do katalogów branżowych. W podobny sposób pracują osoby zajmujące się fotografią wnętrz. Chcąc sprzedać dom, mieszkanie czy działkę, warto robić zdjęcia właśnie podczas złotej godziny.

To także doskonały moment na wykonywanie zdjęć portretowych czy fotografii ślubnych. W ciepłym świetle rysy twarzy są łagodne, koloryt skóry wyrównany a cera promienna. Przetestuj możliwości swojego aparatu i uwiecznij w kadrach przyjaciół, rodzinę lub ukochane zwierzę. Przekonasz się, że pod pojęciem złotej godziny kryje się magia, której na próżno szukać w pozostałych porach dnia.