Wiosenne inspiracje fotograficzne – gdzie iść zrobić fajne kadry, jak poczujesz wiosnę

Czas, kiedy przyroda budzi się do życia, jest najbardziej wyczekiwanym. Po zimie, która skutecznie obniża nastroje, przychodzi pora, by wreszcie naładować baterie solidną dawką słońca. Obserwowanie przyrody przez obiektyw aparatu jest wspaniałym doświadczeniem. Jak fotografować wiosnę i gdzie jej szukać? O tym właśnie dziś!

Wiosenne inspiracje fotograficzne

Wiosna w obiektywie – co będzie potrzebne?

Fotografowanie natury nie tylko uspokaja, ale też pozwala skupić się na jej pięknie. Kwitnące kwiaty, trawa powoli nabierająca koloru soczystej zieleni czy drzewa, które stopniowo obsypują się pąkami – to wszystko daje niezliczoną ilość inspiracji. Jeśli pstrykasz zdjęcia amatorsko, wystarczy Ci dobry smartfon. Jeśli natomiast fotografia to coś więcej niż Twoja pasja, niezbędne Ci będą akcesoria:

• statyw – powinien być lekki, poręczny i nie zajmować wiele miejsca. Pozwoli na wykonanie stabilnych kadrów, których efektem będą odbitki o wysokiej ostrości,

• pierścień pośredni do makro – natura nie lubi całkowicie obnażać się przed człowiekiem, sprytnie ukrywając detale wśród kwiatów roślin i łąk. Chcesz przyjrzeć się im z bliska? Akcesoria do makrofotografii pozwolą Ci uchwycić maleńkie owady czy drobne listki ze wszystkimi szczegółami,

• filtry optyczne – ich głównym zadaniem jest ograniczenie ilości światła wpadającego do sensora, co pozwala uzyskać kadry w odcieniach innych, niż naturalne (oczywiście w pozytywnym znaczeniu tego słowa).

Wiosenne zdjęcia – inspiracja jest wszędzie!

Wystarczy odrobina słońca i temperatura kilka stopni powyżej zera, by w człowieku obudziła się chęć do eksplorowania otoczenia. Spakuj aparat i wybierz się na spacer – dobrej jakości fotografie możesz wykonać nawet tuż po wyjściu z klatki swojego bloku lub domu. Wystarczy do tego wprawne oko i nieco wyobraźni, a następnie umiejętności, które pomogą uchwycić obraz w kadrze.

Nie musisz wyjeżdżać z rodzinnego miasta ani udawać się za granicę w poszukiwaniu wiosennych zdjęć. Fotografia przyrodnicza jest dziedziną dostępną dla każdego :) Pozwól się zainspirować i zaplanuj ciekawy spacer w pobliskie tereny.

 

Wiosenne inspiracje fotograficzne

Zdjęcia plenerowe w parku

Wiosną świat staje się bardziej kolorowy, i takie też będą Twoje zdjęcia. Park to idealne miejsce do uchwycenia rozbudzającej się przyrody. Z pewnością dostrzeżesz tam przebiśniegi i krokusy, uchwycisz kaczkę pływającą w stawie czy sfotografujesz kwitnące bazie. Gdy wiosna już na dobre rozgości się w okolicy, bez problemu dasz się uwieść widokom kwitnących jabłoni czy magnolii.

Skup się na pojedynczych gałązkach i utrwal je na pierwszym planie – taki kadr świetnie sprawdzi się jako fotoobraz na jednej ze ścian Twojego mieszkania. To oryginalny sposób na powitanie wiosny.

 

Wiosenne inspiracje fotograficzne

Wycieczka do lasu

Gęste skupiska drzew mają w sobie wyjątkowy urok. Zwłaszcza wiosną, gdy pojawiają się w towarzystwie konwalii i ostrych promieni słońca. Nie wiesz, jak fotografować naturę? Tak, jak Ci wygodnie! Możesz podglądać ją przez obiektyw aparatu z pozycji leżącej, wdrapać się na powalony pień drzewa czy ukrywać się za konarami. Eksperymentuj z perspektywą i umieszczaj poszczególne elementy na pierwszym czy drugim planie, wykorzystując moment, kiedy słońce jest jeszcze wysoko na niebie.

Portrety na łące – zaplanuj rodzinny spacer

Marzy Ci się fotoksiążka, w której będzie mnóstwo miejsca na zdjęcia plenerowe? Wybierz się na pobliską łąkę i wykonaj portretową sesję swoim dzieciom, siostrze czy mamie. Wiosna jest idealną porą roku również na ujęcia w trybie makro. Z pewnością znajdziesz jej oznaki wśród gęstniejących traw. Z gotowych kadrów możesz złożyć wyjątkową kompozycję, którą zamkniesz w fotoksiążce w formie zgrabnej opowieści. To będzie świetna pamiątka!

Jak robić zdjęcia plenerowe?

Przede wszystkim – warto łamać zasady dla osiągnięcia lepszego efektu. Nie rób zdjęć pod słońce – czy nie tego Cię uczyli? Spróbuj przełamać tę zasadę. Możesz fotografować fasady budynków, zza których wyłaniają się jasne promienie, a także wykonywać portrety. Zwracaj jedynie uwagę, aby tło za obiektem lub postacią nie zginęło w cieniu, a błysk słońca nie zdominował całego kadru.

Jeśli nie masz pomysłów na zdjęcia w plenerze, zainspiruj się poniższą listą:

• drzewa – na ich tle możesz fotografować postaci czy skupiać się na samej naturze. Jeśli robisz zdjęcie portretowe, osoba pozująca może oprzeć się o drzewo. Ciekawie wyglądają też fotografie konarów, które wpadają do rzeki,

• tło o równej linii horyzontu – obszar równo porośnięty trawą będzie świetną bazą dla wiosennych fotografii. Wykorzystaj przestrzeń na sesję rodzinną lub portretową, przygotuj koc, a po zakończonej pracy zorganizuj piknik na łonie natury,

• zdjęcia nocne – wiosna w mieście również ma swój urok! Sprawdź, o której godzinie zachodzi słońce w Twojej miejscowości i wybierz się na spacer do centrum. Trafisz na złotą godzinę, podczas której krawędzie budynków będą otulone miękkim słonecznym światłem,

• zdjęcia na wsi – sielskie klimaty tworzą wdzięczną scenerię do wiosennych zdjęć. Na wsi kontakt z naturą jest niewymuszony. Skorzystaj z faktu, że czas płynie tam inaczej i oddaj się kadrom, które praktycznie robią się same,

• sad – wiosna pozwala nacieszyć wzrok przyrodą, korzystaj zatem z tego do woli, decydując się na sesję w sadzie. Kompozycje wśród kwitnących drzew będą przepiękne!

Wiosenne inspiracje fotograficzne

Wiosenne inspiracje fotograficzne

Wiosna jest porą roku, która wlewa w człowieka nową energię. Fotografowanie natury to przyjemne zajęcie dające uczucie ukojenia, ale inspiracji na dobry kadr jest znacznie więcej. Ciepłe miesiące, które przychodzą po zimie, można wykorzystać na wykonanie sesji narzeczeńskiej. Kwitnąca miłość idealnie będzie się komponować z plenerem, w którym wszystko ożywa po zimowym śnie. Wiosną równie dobrze można zorganizować sesję dziecięcą i uchwycić szczery zachwyt naturą na twarzach najmłodszych. Wybierz się na spacer i powitaj wiosnę w swoich kadrach. Pamiętaj, kwiaty nie lubią czekać, a więc spiesz się, bo następna taka okazja będzie dopiero za rok :)