Twoja Fotoksiążka Kucharska, czyli jak fotografować jedzenie. Słów kilka o Fotografii kulinarnej

Patrząc na zdjęcia kulinarne, jakie oglądamy na instagramie czy FB, momentalnie robimy się głodni. Idealne światło, ostrość, aranżacja, kadr. Wszystko takie apetyczne. Jak ktoś, mając takie pyszności przed nosem, ma jeszcze siłę cykać im zdjęcia?! Dziś wam udowodnimy, że do zrobienia dobrego kulinarnego zdjęcia nie potrzeba profesjonalnej lustrzanki i kilku lamp. Wystarczy to, co na pewno znajdziesz u siebie w domu.

Aranżacja

Chodzi Ci po głowie własna Fotoksiążka kucharska z fotografiami własnoręcznie przygotowanych pyszności? Sama potrawa to nie wszystko. Aranżacja jest równie ważna i powinna pasować do prezentowanego dania. Od dobrych kilku sezonów króluje moda na slow life i slow food, co przejawia się również w naturalnych aranżacjach zdjęć. I co ważne, na rekwizyty nie wydasz fortuny, bo takowe znajdziesz na strychu u babci, plich targach, w second handach. Poluj na oryginalne zastawy, łyżeczki, obrusy czy serwetki. Nieocenione będzie tu również allegro oraz olx. W markecie budowlanym rozglądnij się za sosnowymi deskami podłogowymi. Są często tańsze niż panele, a na zdjęciach wyglądają świetnie.

   

Światło

Nawet najlepsza aranżacja zda się na nic bez dobrego oświetlenia. Najlepiej jeśli jest to oczywiście światło naturalne, ale nie wpadające bezpośrednio na fotografowaną aranżację. I oczywiście wpadające tylko z prawej bądź lewej strony, przez co część potrawy jest zaciemniona. Jeśli chcemy lepiej doświetlić jakiś element, nie musimy wydawać krocie na blendę. Do zdjęć lifestylowych łazienkowe powiększające lusterko w zupełności wystarczy. 

Kompozycja

Mając dobre światło i dobre rekwizyty możemy zacząć zacząć zabawę z kompozycją. Eksperymentuj, próbuj, baw się wysokością, z jakiej robisz. Jedną potrawę świetnie sfotografujesz centralnie z góry, drugą z wysokości stołu, trzecią artystycznie „uciętą”, gdzie to aranżacja będzie grała delikatne pierwsze skrzypce. 

  

Obróbka

Nie przekombinuj. Dopasowanie kontrastu i nałożenie filtra w większości przypadków w zupełności wystarczy. Zdjęcie ma być przede wszystkim naturalne, jak jedzenie, które prezentuje :) Nasz kreator pozwoli Ci na dodanie ramek, opisów czy klipartów. Dodatkowo możesz każde zdjęcie wykadrować, zmienić kształt i wielkość. Jeśli działasz w social mediach, wiesz, że Instagram na mnóstwo gotowych narzędzi, które świetnie „podrasują” Twoją fotografię.

Zatem, do dzieła!