Tradycja czy nowoczesność? Porady, jak ciekawie zorganizować album fotograficzny

Łatwy dostęp do aparatu, który każdy ma w telefonie, sprawia, że szybko stajemy się kolekcjonerami setek kadrów. Te najpiękniejsze giną w tłumie powtarzalnych ujęć – rozmazanych, niewyraźnych, źle wykadrowanych. Wiernie trzymasz się tradycji czy raczej stawiasz na nowoczesność? Możesz połączyć oba trendy, wykorzystując album na zdjęcia. Dowiedz się, jak ciekawie go zorganizować!

Wywoływanie zdjęć na nowo

Jeśli myślisz, że tradycyjne papierowe kadry odeszły w zapomnienie, pora dokładniej zgłębić temat. Co prawda stare rolki z aparatów można dziś uznać za unikat, ale moda na wywoływanie zdjęć online nie słabnie. Wręcz przeciwnie, klienci coraz częściej składają zamówienia na odbitki, co potwierdza ich rosnącą popularność.

Wspomnienia, które można trzymać w dłoniach, mają w sobie magię. To zupełnie coś innego, niż przeglądanie galerii w telefonie. Papier nadaje kadrom fizycznych cech, a to z kolei przekłada się na wyjątkowe emocje. Chcesz zachować wspomnienia na dłużej i w ciekawej formie? Spraw sobie…

Klasyczny album na zdjęcia

Z tego rozwiązania korzystało wiele pokoleń przed Tobą. Rodzice i dziadkowie namiętnie gromadzili zdjęcia w ciężkich i przepastnych albumach, traktując je jako bezcenne rodzinne pamiątki. Dostęp do zdjęć nie był tak powszechny jak dziś, dlatego każdy kadr traktowano z czułością.

Chcesz kontynuować rodzinną tradycję? Zamów album kieszonkowy, w którym umieścisz najważniejsze odbitki 10x15 ze swojego życia. Masz wiele wspomnień i obawiasz się, że nie starczy miejsca na wszystkie? Bez obaw! W ofercie Pixbook znajdziesz album na 300 zdjęć, a przy okazji zrobisz porządek w galerii smartfona.

 

album tradycyjny ze zdjeciami

Jak ułożyć zdjęcia w albumie?

Wachlarz pięknych wspomnień wymaga doskonałej organizacji. Przeglądanie kadrów – samemu czy z bliskimi – to wspaniałe zajęcie, które ożywia zapomniane chwile. Spraw, aby powrót do tych momentów był wyłącznie przyjemnością. Oto kilka sposobów na organizację albumu:

  • chronologiczne układanie zdjęć – najpopularniejsze rozwiązanie nie tylko wśród starszych pokoleń. Zdjęcia układane według kolejności wydarzeń pozwolą uporządkować wspomnienia. Nie musisz ściśle przestrzegać dat powstawania kolejnych kadrów. Trzymaj się koncepcji, która zakłada przechowywanie zdjęć powstałych np. w danych miesiącu.

  • porządkowanie według wydarzeń – niektórzy wolą zatrzymać codzienne kadry w telefonie, a na papierze utrwalić wyłącznie najważniejsze chwile. Chrzest święty, komunia, ślub, narodziny dziecka – możesz posegregować swoje zdjęcia według tych kategorii i umieścić w albumie.

  • project life – to nowoczesna metoda gromadzenia wspomnień, która oprócz kolekcjonowania zdjęć zakłada także przechowywania bibelotów z nimi związanych. Zdjęciom mogą zatem towarzyszyć bilety wstępu do teatru, ulotki z wycieczek, suszone kwiaty. Project life wymaga regularności, bo powinien być tworzony w równych odstępach czasu (np. raz w tygodniu). Przeglądanie albumu, który wypełniono fotografiami i pamiątkami, będzie po latach wyjątkowym doświadczeniem.

Jak podpisać zdjęcia w albumie?

Nie pozwól, by wspomnienia straciły datę ważności. Jeśli udało Ci się zebrać pokaźną kolekcję fotek, warto oznaczyć czas, w jakim zostały zrobione. W albumie Pixbook na każdej stronie znajdziesz papierowy pasek, w którym jest miejsce na zapiski dla każdej fotografii. Możesz użyć haseł, np. Kraków, czerwiec 2003, ale równie dobrze warto rozwinąć swoje myśli. To jest miejsce na Twoją kreatywność – sposób, w jaki podpiszesz kadry, wpłynie na to, jak zapamiętasz swoje wspomnienia.

jak podpisac zdjecia w albumie tradycyjnym

Jaki papier odbitek wybrać do albumu na zdjęcia?

Miłośników fotografii można podzielić na dwa obozy – zwolenników błyszczących odbitek oraz fanów matowych kadrów. Który z tych rodzajów lepiej sprawdzi się w albumie na zdjęcia? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Papier fotograficzny składa się z kilku warstw. W przypadku papieru matowego powłoka zewnętrzna rozprasza światło, dzięki czemu zdjęcie jest pozbawione odblasków. Nie pozostają na nim odciski palców, a powstałe w wyniku użytkowania rysy nie są aż tak widoczne. Papier matowy bardzo dobrze wchłania atrament, co przekłada się na soczyste kolory.

Papier błyszczący – faworyt wielu miłośników papierowych wspomnień – sprawia, że na powierzchni zdjęcia pojawiają się refleksy. Bardzo wyraźny jest tu kontrast zdjęć, przez co doskonale widać wszystkie szczegóły. Zarysowania powstałe z czasem są nieco bardziej widoczne niż w przypadku fotografii wywoływanych na papierze matowym. Co zatem wybrać?

Jeśli stawiasz na praktyczność, najlepszym rozwiązaniem będzie papier matowy. Wydruk można umieścić w kieszonce albumu czy za szkłem bez obaw o to, że przyklei się do powierzchni. Z drugiej strony, papier błyszczący świetnie się sprawdza przy wydruku tradycyjnych odbitek, szczególnie jeśli chodzi o krajobrazy czy ujęcia z mocnym kontrastem. Pozostaje też kwestia osobistych preferencji. Wybierz ten papier, który sprawi, że powrót do wspomnień będzie pięknym przeżyciem.

stary aparat lezacy na wywolanych zdjeciach

W stronę lepszej organizacji zdjęć

Organizacja albumu może być czasochłonnym zajęciem, szczególnie kiedy dysponujesz obszernym zestawem fotografii. Poznaj kilka rad, dzięki którym zapanujesz nad swoją galerią na bieżąco:

  • wyłącz tryb automatyczny – jeśli idziesz na skróty, wykonasz dziesiątki zdjęć, które będą wyglądać niemal identycznie. Zamiast tego skup się na takich parametrach, jak czułość ISO, balans bieli czy przysłona. Wykonasz mniej zdjęć lepszej jakości, a przy okazji nie zaśmiecisz cennego miejsca,

  • usuwaj na bieżąco – sprawdzaj każde zdjęcie zaraz po jego zrobieniu. Jeśli Ci się nie podoba, od razu je usuń. To tak jak w codziennym życiu – jeśli sprzątasz na bieżąco, zajmuje to tylko chwilę ;)

  • wywołuj – najpiękniejsze kadry warto utrwalać na papierze. Stworzysz cenną pamiątkę, która będzie przywoływać cudowne wspomnienia!

Powyższe wskazówki sprawią, że organizacja albumu na zdjęcia nie zajmie Ci wiele czasu, ale i będzie prawdziwą przyjemnością. Teraz utrwalisz rodzinne wspomnienia z prędkością światła.