Sztuka fotografii i jej rodzaje na Światowy Dzień Sztuki

Fotografia jest dziedziną sztuki, która dzieli się na wiele gatunków. To właśnie jej różnorodność jest aspektem, który przyciąga przed obiektyw zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Z okazji nadchodzącego Światowego Dnia Sztuki postanowiliśmy podzielić się wiedzą o rodzajach fotografii. Która z nich najbardziej Ci odpowiada?

Światowy Dzień Sztuki 2023 – skarbnica kreatywności

Światowy Dzień Sztuki został ustanowiony w 2011 roku z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztuk Plastycznych (ang. International Associtation of Art). Oczywistym celem jest promowanie sztuki w szerokim kontekście tego słowa, a także zwiększanie świadomości i wrażliwości na piękno wśród społeczeństwa. Kiedy jest Światowy Dzień Sztuki? Data nie została wybrana przypadkowo – obchody tego święta przypadają na 15 kwietnia, w dzień urodzin Leonarda Da Vinci.

Jakie są rodzaje fotografii w szeroko pojętej sztuce?

Fotografia portretowa

To jedna z najpopularniejszych dziedzin fotografii, na którą często decydują się początkujący. Pozwala oswoić się z obiektywem aparatu i zapoznać z jego możliwościami. Zawodowcy reprezentujący tę niszę zwykle utrwalają w obiektywie znane postaci, które widać na pierwszych stronach gazet i czasopism. Fotografia portretowa to wdzięczna dziedzina, w którą można się wdrożyć, posiadając jedynie smartfona.

Zdjęcia rodzinne czy nawet kadry zupełnie przypadkowych osób wykonane w zaplanowanej scenerii mogą być doskonałym materiałem na fotoalbum. Taka kolekcja może być piękną pamiątką lub stanowić portfolio prezentujące umiejętności fotografa.

Sztuka fotografii i jej rodzaje na Światowy Dzień Sztuki

Fotografia krajobrazowa

Wbrew powszechnej opinii przedstawienie natury i jej zjawisk nie należy do najprostszych. Ta sztuka fotografii wymaga solidnej wiedzy, która pozwoli na uzyskanie najkorzystniejszego światła – niezbędne będą zatem informacje o wschodach i zachodach słońca, złotej godzinie, porach kwitnienia drzew i krzewów itd. To także wielogodzinne oczekiwanie na idealne ujęcie, podróżowanie z dodatkowym sprzętem czy przyjmowanie niewygodnych pozycji dla perfekcyjnych kadrów.

Czy ten rodzaj fotografii mogą wykonywać pasjonaci turystyki? Jak najbardziej! Efektami można chwalić się nie tylko w sieci i na portalach społecznościowych, ale i eksponować je w formie sztuki we własnym domu. Idealnym nośnikiem takich wspomnień jest fotoobraz, czyli zdjęcie wydrukowane na płótnie.

Fotografia reportażowa

W tej dziedzinie nie ma miejsca na pozowane kadry i stosowanie filtrów. Reportaż jest synonimem autentyczności i wymaga dobrego refleksu. Najczęściej zajmują się nią dziennikarze, którzy za najwyższy cel stawiają sobie wiarygodność. Na terenie kraju często organizowane są wystawy i wernisaże obnażające prawdę w zdjęciach – pochodzą z konkretnych wydarzeń, które wstrząsnęły światem, zmuszają do refleksji i wbijają się w świadomość niczym gwóźdź.

Chcesz specjalizować się w tego typu sztuce? Z kolekcji zdjęć utwórz fotoksiążkę, w której zawierać się będzie ważna historia opowiedziana Twoimi oczami.

Sztuka fotografii i jej rodzaje na Światowy Dzień Sztuki

Fotografia artystyczna

Istnieją różne rodzaje fotografii, ale tylko artystyczne postrzeganie otoczenia pozwala wykorzystać wszystkie możliwości fotografa. Ten rodzaj sztuki oddziałuje na zmysły i pobudza wyobraźnię. Każdy kadr pozostawia wiele miejsca na własną interpretację. Fotografia artystyczna pozwala wyrazić to, co nienazwane, co wychodzi poza standardowe ramy rozumowania. Jeśli lubisz otaczać się takimi kadrami, wywołaj odbitki w dowolnym rozmiarze i utwórz z nich imponującą galerię ścienną we własnym mieszkaniu.

Sztuka fotografii i jej rodzaje na Światowy Dzień Sztuki

Fotografia architektury

Ta dziedzina obejmuje zarówno wykonywanie zdjęć na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. To bardzo popularna dziś forma sztuki, która potrafi być źródłem stałych zleceń, gwarantując jednocześnie całkiem niezły dochód. Ta nisza jest ściśle powiązana z marketingiem, niezbędna jest zatem wiedza dotycząca właściwego komponowania i poszczególnych elementów sztuki. Potrzeba wprawy i umiejętności technicznych, aby przekonać do siebie deweloperów, inwestorów, architektów i projektantów. Niemniej jednak współczesna fotografia architektoniczna stanowi niewyczerpalne źródło zleceń.

Fotografia produktowa

To nic innego jak ciekawe zdjęcia produktów realizowane na zlecenie konkretnych marek. Specjaliści w tej niszy mogą podjąć współpracę z jedną z licznych agencji marketingowych bądź spełniać się jako freelancer. Fotografowanie produktów wymaga konkretnego sprzętu. Inwestycja obejmuje m.in. zakup namiotu bezcieniowego, statywów oraz lamp studyjnych.