Samodzielna sesja zdjęciowa – jak zapozować do zdjęcia, by wyglądać korzystnie?

W ciągu roku są setki powodów, by zrobić sobie fajną fotkę. Wczasy w wymarzonym miejscu, wyjazd służbowy do innego miasta, czy nawet ciekawe sytuacje doświadczane na co dzień – zawsze chcesz się prezentować na zdjęciach korzystnie i efektownie. Onieśmiela Cię obecność fotografa? Postaw na samodzielność! Jak pozować do zdjęć, by wyglądać dobrze? Oto kilka wskazówek.

Modelka w niestandardowym rozmiarze?

Warto ustalić jedną rzecz – w fotografii rozmiar nie ma znaczenia. Zapewne doskonale orientujesz się we współczesnych trendach i wiesz, że nie tylko szczupłe modelki podbijają świat. W przypadku kobiet o nieco krąglejszych kształtach to właśnie aparat musiał dopasować się do ich ciał. Ta zasada ma zastosowanie w codziennym życiu! Nie musisz mieć talii osy czy perfekcyjnego uśmiechu, by korzystnie zaprezentować się na zdjęciu. Trzeba tylko wiedzieć, jak się dobrze ustawić.

Unikaj kadrów na wprost

jak ustawić się do zdjęcia

Na dobre zdjęcie składa się nie tylko ciekawa kompozycja i znajomość zasad kadrowania. Najczęściej to postać na zdjęciu przykuwa uwagę odbiorcy, warto więc skupić się na odpowiedniej postawie. Zgarbiona sylwetka i równomierne rozłożenie ciężaru ciała na dwie nogi to czynniki psujące kadr. Ale chyba nie trzeba o tym wspominać, bo to oczywiste :)
Unikaj kadrów na wprost, czyli takich, w których obiektyw aparatu skierowany jest na Ciebie bezpośrednio. Taka pozycja od razu pokazuje, że nie do końca wiesz, jak się ustawić i na czym zatrzymać wzrok. Jednym słowem – sztuczność. Pozowane zdjęcia mogą być efektowne, ale wprowadź w nie nieco subtelności. Ustaw ciało pod kątem 30 stopni do obiektywu, przenieś wzrok gdzieś w dal i lekko się uśmiechnij.
Chcesz mieć fotki z efektem WOW? Kucnij i oprzyj jeden łokieć na kolanie, podpierając nadgarstkiem twarz. W tle niech majaczy miejska panorama, leśna polana lub morskie fale. Takie zdjęcia zawsze wychodzą spektakularnie. Jeśli zbierzesz większą kolekcję kadrów w tym stylu, pomyśl o tym, by je utrwalić. Co powiesz na fotoksiążkę mini? Zachowasz w niej dziesiątki wyjątkowych wspomnień!

Jak ustawić się do zdjęcia, żeby wyglądać szczuplej?

Każdemu (sprecyzujmy – każdej kobiecie) zależy na tym, by wychodzić na zdjęciach po prostu ładnie i sprytnie ukrywać mankamenty sylwetki. Jest na to rada. Pozując do zdjęć, staraj się przenosić ciężar ciała na jedno biodro. Możesz wystawić nogę do przodu (tę znajdującą się dalej od obiektywu), ugiąć ją w kolanie i unieść piętę. To ulubiona pozycja celebrytek, które prezentują na sobie modną odzież czy obuwie.

Masz nieco masywniejsze uda i nie wiesz, jak ustawić się do zdjęcia? Zanim po drugiej stronie ktoś wciśnie spust migawki, skrzyżuj nogi i oprzyj jedną rękę na biodrze. Zamaskujesz tym samym swoje niedoskonałości i będziesz zaskoczona, jak dobrze wychodzisz na zdjęciach.

Jak uśmiechnąć się do zdjęcia?

jak uśmiechnąć się do zdjęcia

Uśmiech rozpromienia twarz i sprawia, że wzrok odbiorcy natychmiast wędruje w kierunku oczu. Kiedy widać w nich radość, najczęściej udziela się ona także osobie podziwiającej kadr. Nie ulega wątpliwości, że warto eksponować uśmiech na zdjęciach. To on poświadcza nastrój, w jakim się obecnie znajdujesz.

Jeśli więc oceniasz swój uśmiech za wyjątkowo fotogeniczny, nie wahaj się dumnie prezentować go w kadrze. Spośród wielu zdjęć z pewnością wybierzesz takie, które przekształcisz w dekoracyjny fotoobraz. Uśmiechnięta postać zaraża pozytywnością – a tego właśnie Ci trzeba każdego dnia. Ustawiaj się do zdjęcia z korzystniejszego profilu, bo wtedy poczujesz się pewniej siebie. Jeśli nie chcesz się uśmiechać, po prostu rozchyl delikatnie usta. Zachowasz kształt żuchwy i nadasz zdjęciu zmysłowego charakteru.

Co zrobić, żeby ładnie wychodzić na zdjęciach?

Warto znać kilka zasad, dzięki którym zawsze będziesz wyglądać w kadrze ponadprzeciętnie. Oto kilka trików na zachowanie efektownej sylwetki, nawet jeśli natura obdarzyła Cię nadprogramowymi kilogramami:
•    wysuń podbródek lekko do przodu – taki zabieg pozwoli optycznie wysmuklić szyję,
•    odseparuj ramię od ciała – ręka przylegająca do klatki piersiowej jest „rozpłaszczona”, przez co wygląda na grubszą. Lekko odchyl ramię, a zobaczysz znaczną różnicę,
•    usiądź na skraju krzesła lub sofy – w takiej pozycji Twoja sylwetka będzie bardziej napięta i zwarta, a tym samym bardziej elegancka. Możesz też zarzucić nogę na nogę, wówczas będziesz wyglądać bardziej kobieco,

Kwestia ubioru jest sprawą indywidualną. Zapewne nie trzeba Cię uświadamiać, aby komponować stylizacje, w których będziesz czuć się komfortowo. To od razu widać na zdjęciach.

sesja zdjęciowa w domu

Zdjęcia w plenerze – jak się ustawić?

Spędzasz długo wyczekiwany urlop w wymarzonym miejscu? Z pewnością chcesz mieć serię niezapomnianych pamiątek. Postaw na odbitki, które będą Ci przypominać o beztroskich tygodniach z dala od zawodowych obowiązków.

Jak prawidłowo ustawić się do zdjęcia? Przede wszystkim zawsze stawaj profilem, który jest korzystniejszy. Zdjęcia na wprost – jak wspomnieliśmy na początku – wychodzą czasem zbyt agresywnie. Zamiast tego wykorzystaj to, co oferuje Ci plener. Możesz oprzeć się o konar drzewa i wymalować na twarzy zamyślony wzrok. To klasyczna i ulubiona pozycja gwiazd Instagrama.

Opanuj sztukę pozowania

Masz wrażenie, że wszystkie modelki z mediów społecznościowych i kolorowych czasopism mają pozowanie we krwi? Nic bardziej mylnego. To setki godzin przed obiektywem i nieustanne wysnuwanie wniosków na temat swojego ciała. Jak w każdym przypadku – praktyka czyni mistrza. Nie unikaj obiektywu, a wręcz przeciwnie, staraj się chętnie pozować, by samodzielnie dojść do perfekcji.

Jak do tego dążyć? Profesjonaliści radzą, by często patrzeć w lustro. Nie ma w tym nic próżnego! Z każdym spojrzeniem nabierasz doświadczenia i za jakiś czas będziesz wiedzieć, kiedy prezentujesz się najlepiej. A co zrobić z rękoma? Szybko rozwiążesz ten odwieczny problem, jeśli wsuniesz je we włosy, bawiąc się kosmykami, lub ułożysz na ciele w jakiś subtelny sposób. Teraz pozowanie nie będzie Ci straszne, a każde spotkanie z aparatem okaże się ciekawą przygodą.