Poznaj tajniki ulicznej fotografii podczas wakacji

Miejskie życie jest bardzo dynamiczne. Krajobraz jednego miejsca zmienia się z każdą sekundą, pozostawiając po sobie jedynie wspomnienie ciekawych chwil. Fascynują Cię ludzie i atmosfera miejsca? Fotografia uliczna może stać się Twoim hobby, jeśli tylko nauczysz się utrwalać chwile w odpowiednim czasie. Opanuj proste techniki i oddawaj klimat miejsca, by tworzyć wyjątkowe dzieła.

Co to jest fotografia uliczna?

Fotografia uliczna, zwana przez artystów street photo, jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów utrwalania chwil w kadrze. Definicja tej kategorii sztuki nie została do końca sprecyzowana, co pozwala na szerokie interpretacje i sporą dowolność. Fotograf uliczny jest aktywnym obserwatorem przestrzeni publicznej. Jego zdjęcia są pozbawione fałszu, najczęściej spontaniczne oraz nieinscenizowane. Przechodnie nie pozują do zdjęć, a często nawet nie wiedzą, że są fotografowani. Zdjęcia tego typu są zatem bardzo naturalne i oddają magię chwili, w której znalazł się fotograf.

zdjecie ludzi na ulicy w londynie

Street photo – sztuka o niczym?

Fotografia uliczna od dawna budzi spore kontrowersje nie tylko w środowisku profesjonalistów. Wiele osób powiązanych z branżą jest zdania, że to fotografia o niczym. Tymczasem podróżowanie wyzwala duszę odkrywcy, pozwalając zagłębić się w daną kulturę, wejść głębiej między ludzi tylko po to, by ukazać konkretną rzecz – najczęściej jest to otoczenie, w jakim funkcjonujemy. Zdjęcia uliczne nie mogą być pozowane, lecz muszą zawierać pewną koncepcję. W przeciwnym razie staną się przeciętnym obrazem ulicy, które niewiele ma wspólnego z prawdziwym street artem.

chlopak jadacy na desce srodkiem ulicy

Fotografia uliczna a prawo

Wcielanie się w rolę miejskiego fotografa jest niezwykle interesujące, jednak w Twojej głowie może pojawić się szereg obaw związanych z utrwalaniem czyjegoś wizerunku. Aktualne prawo mówi, że do robienia zdjęć na ulicy nie potrzebujesz niczyjej zgody, jednak warto zapoznać się z przepisami panującymi w kraju, w którym właśnie przebywasz. Jeśli planujesz stworzyć wyjątkowy fotoalbum z wakacji lub wykonać kadr, z którego powstanie imponujący fotoobraz, najpierw dowiedz się, czy nie przeszkodzą Ci w tym przepisy prawne.

 

fotoobraz ze zdjeciem fotografii ulicznej

Kłopot może pojawić się dopiero w momencie, kiedy zdecydujesz się upublicznić wykonane przez siebie zdjęcie. Dotyczy to zarówno umieszczania fotografii w gazetach, jak i w internecie, w tym w mediach społecznościowych. W takiej sytuacji będziesz potrzebować zgody na publikację wizerunku osób ze zdjęcia. Najlepiej zdobyć takowe tuż po wykonaniu udanego kadru. Ludzie różnie reagują na fakt, że ktoś robi im zdjęcie. Pamiętaj, by zabezpieczyć się odpowiednim dokumentem, a przede wszystkim – przedstawić osobie ze zdjęcia gotowy kadr i wyjaśnić okoliczności jego powstania.

Jak robić dobre uliczne zdjęcia?

Jedni przywożą z wakacji tradycyjne pamiątki, innym wystarczą wspomnienia, które powstają podczas podróżowania. Ty możesz przywieźć wyjątkowe zdjęcia, z których powstaną efektowne odbitki. Wykorzystaj sprawdzony trick najsłynniejszych fotografów i ustaw się w jednym punkcie. Cierpliwie czekaj, aż wszystkie elementy układanki znajdą się na swoim miejscu, a wtedy przytrzymaj spust migawki i utrwal tę chwilę. Musisz zaakceptować fakt, że w fotografii ulicznej nie masz nad niczym kontroli poza swoim aparatem – otoczenie, obiekty oraz światło są dziełem przypadku, który akurat udało Ci się utrwalić w wyjątkowy sposób.

Techniczna perfekcja

Warto wiedzieć, że w fotografii ulicznej nie obowiązuje konkretna technika utrwalania otoczenia. Początkującym poleca się korzystanie z trybu automatycznego. Nieco bardziej zaawansowani używają trybu AV, operując czułością ISO i wielkością otworu przysłony. W każdej chwili doświadczysz dynamicznych zmian w otoczeniu i na początku nie będzie Ci łatwo uchwycić poruszające się obiekty czy zmieniające się światło. Za dnia spróbuj używać krótszego czasu naświetlania i mniejszego otworu przysłony.

zdjecie zachody slonca na ulicy

Jaki aparat do fotografii ulicznej sprawdzi się najlepiej? Tu dość ważna jest zasada „im mniej, tym lepiej”. Pamiętaj, że jeśli nosisz ze sobą różne obiektywy, a do tego statyw, stajesz się widoczną postacią. Może to spowodować, że obiekty w kadrze zaczną zachowywać się nienaturalnie, co zupełnie przeczy filozofii street photo. Noś ze sobą minimum sprzętów, by zachować swobodę ruchów. Dobre kadry możesz wykonać zarówno starym kompaktem, nowoczesną lustrzanką, jak i smartfonem.

Jaki obiektyw do fotografii ulicznej?

Tutaj nie tyle liczy się sprzęt, ile umiejętność dobrego kadrowania oraz refleks. Specyfikę danego miejsca podkreślisz nawet smartfonem bez zaawansowanych parametrów aparatu. Jeśli jednak celujesz w profesjonalne zdjęcia, rozważ zakup obiektywu o ogniskowej 50 mm lub 35 mm. Pierwszy z nich nie zniekształca rzeczywistości, bo oddaje dokładnie to, co widzi ludzkie oko. Obiektyw 35 mm natomiast zapewni szersze pole widzenia, dzięki czemu uzyskasz odpowiednią perspektywę. Wówczas możesz skupić się na całej scenie, a nie tylko na obiekcie.

Znajdź swój punkt widzenia

Podróżowanie to nie tylko obserwacja lokalnej społeczności i atmosfery, jaka im towarzyszy, ale i podziwianie architektury czy piękna wąskich uliczek. W fotografii ulicznej ważny jest niekonwencjonalny punkt widzenia. Możesz zdecydować się na robienie ujęć w nietypowym kącie lub obrać za cel odbicia w oknach czy błyszczących powierzchniach. Możesz szukać wizerunku osób lub obiektów odbijających się w szybach, a nawet eksperymentować z kałużami, aby zwiększyć atrakcyjność obrazu. Z takimi zdjęciami Twoja wakacyjna fotoksiążka będzie nieprzeciętną pamiątką.

 

fotoksiazka ze zdjeciami z podrozy

W swoich zdjęciach wykorzystaj też sztuczne oświetlenie. Uliczne lampy i słupy oświetleniowe, a także girlandy świetlne rozwieszone w pobliskich knajpkach zbudują fantastyczny nastrój i przykują uwagę widza. Patent na sprawdzony kadr? Znajdź odpowiednie tło, a następnie poczekaj, aż pojawi się w nim jakaś postać. To wymaga odrobiny cierpliwości, ale na pewno zaowocuje inspirującą serią kadrów o tajemniczym charakterze.

Jak zacząć? Przede wszystkim – pozbądź się barier psychologicznych. Przekroczenie granic nie jest tak trudne, jak myślisz, a pozwoli Ci poznać mnóstwo wspaniałych osób. Do dzieła!