Polska złota jesień – uchwyć ją w kadrze. Poznaj triki.

Chyba żadna pora roku nie jest w stanie zachwycić nas tyloma odcieniami złota, co jesień. To ulubiony czas miłośników książek i wszystkich tych, którzy nie przepadają za upalnym latem. Na szczęście jesień jest dotychczas bardzo łaskawa, z czego można korzystać do woli podczas wspólnych spacerów. Jak fotografować jesień? Poznaj najciekawsze triki!

jesienny wschod slonca

Festiwal nasyconych barw w kadrze

Tegoroczna jesień wita nas zmiennym nastrojem. O tej porze roku można spodziewać się zarówno słońca, jak i nagłej ulewy podczas jednego popołudnia. Na szczęście jesienne kaprysy wynagradza nam szeroka paleta barw opadających liści. Chcesz sfotografować sezonowe piękno natury? Musisz wyczulić swój fotograficzny zmysł i… czuwać :)

Specjaliści mówią, że najlepsze zdjęcia można zrobić o poranku. To właśnie wtedy masz szansę na miękkie i ciepłe światło wschodzącego słońca, które tajemniczo otula pobliskie tereny. Nowy dzień przywitał Cię zamglonym niebem? To znakomita okazja na utrwalenie pokrytych rosą liści i krzewów. Wybierz się na poranny spacer i poddaj jesiennej aurze. Kto wie – może wśród kadrów znajdziesz swój typ na efektowny fotoobraz!

Foto: https://stock.adobe.com/pl/images/awesome-nature-scenery-beautiful-landscape-with-high-mountains-with-illuminated-peaks-stones-in-mountain-lake-reflection-blue-sky-and-yellow-sunlight-in-sunrise-amazing-nature-background/305505916

Jesień w szerokim kadrze, czyli fotografia krajobrazowa

Nie musisz być profesjonalnym fotografem i posiadać zaawansowanych umiejętności, by zatrzymać w kadrze tę spektakularną porę roku. Skup swój obiektyw na tym, co masz w najbliższym otoczeniu, a na pewno uda Ci się uchwycić jesień w najpiękniejszej odsłonie.

Czym jest fotografia krajobrazowa? To rodzaj fotografii, której zamysłem jest utrwalenie pleneru w naturalnej formie. Możesz iść za przykładem doświadczonych pasjonatów robienia zdjęć i utrwalać jesienne pejzaże na górskich szlakach czy łące.

Jak zacząć przygodę z fotografią krajobrazową? Wykorzystaj otwartą przestrzeń, ale na początku niech będzie to miejsce w pobliżu domu. Dzięki temu szybko zareagujesz na zmieniające się warunki pogodowe. Zanim po raz pierwszy naciśniesz spust migawki, poznaj podstawowe zasady kompozycji fotograficznej. Musisz wiedzieć, o czym będzie Twoje zdjęcie, i mieć na nie konkretny pomysł. Wybierz właściwy obiekt, który pozwoli Ci wykorzystać kontrast i ustalić linie wiodące. Efekty swojej pracy najlepiej ocenisz, przeglądając odbitki.

Kontrola głębi ostrości

Wiele osób, które nie wiedzą, jak fotografować jesienią, używa autofocusa i wykonuje serię przypadkowych ujęć. Efekty takich działań bywają opłakane, bo wielu amatorów nie dostrzega głębi ostrości. Jak to robić świadomie? Parametr ten można ustawić ręcznie, korzystając z wizjera i kontrolując plan zdjęcia na bieżąco. Dzięki temu będziesz dokładnie czuwać nad tym, jak rozkłada się ostrość. To pozwoli Ci uchwycić najciekawszy moment.

Jak fotografować błyszczące powierzchnie?

Jesienią nie brakuje miejsc, które odbijają promienie słoneczne. Kałuże powstałe po deszczu, akweny, a nawet krople rosy – to wszystko odbija słońce. Skorzystaj ze wskazówki, która znajduje się powyżej – fotografuj takie obiekty u poranku lub w momencie, kiedy słońce jest nisko nad horyzontem. Miękkie promienie rozproszą światło, a Ty będziesz w stanie utrwalić imponujące dokonania matki natury. Innym sposobem na fotografowanie błyszczących powierzchni jest ustalenie kąta padania światła. Spróbuj ustawić się tak, by główny obiekt Twojego planu znalazł się w cieniu.

Zabawa światłem to najlepsza praktyka dla początkującego fotografa, więc nie wahaj się podejmowania eksperymentów w tym zakresie. Po pewnym czasie nauczysz się, jak robić zdjęcia, żeby były jasne, i jak uzyskać zamierzony efekt. Szlifuj swoje umiejętności, a szybko zobaczysz efekty.

droga w jesiennym klimacie

Na spacer ze statywem

Jeśli szykujesz materiał na fotoksiążkę, Twoje jesienne zdjęcia muszą być perfekcyjne. Taka aura sprzyja wykonywaniu portretów i zbliżeń. Udaj się na spacer z osobą, którą chcesz sfotografować, i zabierz ze sobą statyw. Pozwoli Ci to na wykonywanie wyraźnych fotek nawet w wietrzny dzień.

Ciekawym sposobem na zatrzymanie jesiennych wspomnień jest fotoalbum. Możesz umieścić w nim pejzaże i portrety, a także zdjęcia robione w trybie makro. Taka mozaika zdjęć będzie bardzo efektownie się prezentować w eleganckim albumie. Przeglądanie własnych kadrów w deszczowy wieczór jeszcze bardziej nastroi Cię do tej pory roku.

fotoalbum z jesiennymi zdjeciami

Wygodny plecak to podstawa

Ta pora roku jest bardzo klimatyczna i potrafi zachwycić pięknym widokiem w każdym momencie dnia. Nigdy nie wiesz, kiedy najdzie Cię ochota na spacer wśród złotych liści, dlatego zainwestuj w wygodny i pojemny plecak. Jego zawartość uchroni Cię od pogodowych niespodzianek i przygotuje na każdą okoliczność.

Aparat i wszelkie akcesoria bezpiecznie przechowasz w głównej komorze plecaka. Możesz tam również wrzucić dodatkową bluzę lub kurtkę, a także termos z gorącą herbatą. Uprzyjemni Ci to czas oczekiwania na idealny kadr :)

Jak robić zdjęcia jesienią? W pojedynkę!

Udany i przemyślany kadr nie jest dziełem przypadku. I musisz wiedzieć, że takie zdjęcia najlepiej wychodzą wówczas, gdy robisz je w samotności. Nie chodzi tu o izolowanie się od bliskich, ale pozwolenie sobie na chwilę refleksji, która pomoże ułożyć w myślach idealne obrazki. Jeśli wybierzesz się na samotny spacer w środku jesieni, gwarantujemy, że efektem będą stonowane i nastrojowe kadry. Wywoływanie zdjęć będzie jedną z najprzyjemniejszych czynności.

Nie zapomnij o kwestiach bezpieczeństwa. Zawsze powiadamiaj bliskich, dokąd się wybierasz, i ile czasu Cię nie będzie. Dbaj o wysoki poziom baterii w telefonie, aby zawsze był z Tobą kontakt. Jeśli wybierasz się na samodzielne poszukiwanie jesiennych kadrów, postaraj się wyjść w dobrym humorze. Miej w plecaku ulubioną przekąskę, która doda nie tylko energii, ale i solidnej dawki pozytywnego nastroju.

fotoksiazka ze zdjeciami plenerowymi

Jesienne skarby w Pixbook

Z nami możesz dzielić się pasją i najpiękniejszymi wspomnieniami o każdej porze roku! Zachowaj najciekawsze kadry w fotoksiążce lub zaprojektuj personalizowany kalendarz pełen zdjęć Twojego autorstwa. Wyglądaj sezonowych promocji, by zatrzymać cenne fotografie jeszcze taniej!