O czym pamiętać, publikując zdjęcia dzieci w internecie?

Kiedy na świecie pojawia się długo wyczekiwany, nowy członek rodziny, chcemy podzielić się naszym szczęściem z całym światem. I nie ma się czemu dziwić! Z wielką przyjemnością i zaangażowaniem fotografujemy po kilkanaście razy dziennie naszego potomka, chcąc uwiecznić każdy jego uśmiech, gest czy pierwszy krok. Pieczołowicie zbieramy fotografie, przedstawiające kolejne etapy jego rozwoju, tworzymy z nich fotoksiążki albo fotoalbumy, po to, aby zawsze móc wrócić wspomnieniami do tamtych dni. A co ze zdjęciami umieszczanymi w sieci? Czy rządzą się one takimi samymi prawami, jak te, trzymane w rodzinnych albumach, z dala od wzroku obcych ludzi? Czy nasze profile społecznościowe są bezpieczne dla naszych pociech?

Dla rodziców, każde ujęcie ich bobasa jest urocze i warte uwiecznienia. Momenty, kiedy ich szkrab jest umorusany kaszką, bierze kąpiel, siedzi na nocniku czy biega w samej pieluszce bardzo często jest uwieczniany na zdjęciach. Nie ma w tym nic złego, jeśli te fotografie przeglądają Twoi najbliżsi w domowym zaciszu. Gorzej, jeśli takie zdjęcia trafią w niepowołane ręce lub przedostaną się do sieci… Dlaczego?
1. Raz opublikowane zdjęcie w sieci - nigdy nie znika.
I usunięcie zdjęcia nic tu nie zmieni, bo w międzyczasie mogło już zostać przez kogoś skopiowane, zapisane, udostępnione kolejnym niepowołanym osobom lub wrzucone na różne, niestosowne strony. Nie jesteśmy wówczas już w stanie ani tego kontrolować ani zatrzymać…
2. Zdjęcia Twojego dziecka są inaczej odbierane przez obcych ludzi, a inaczej przez Ciebie.
To, co dla Ciebie może być wzruszającym, uroczym momentem wartym udokumentowania, dla obcych - może być nierzadko po prostu śmieszne. Przed wrzuceniem tego typu zdjęć do Internetu, warto wczuć się w sytuację dziecka i zastanowić się, czy sami chcielibyśmy, aby podobne zdjęcie z nami w roli głównej krążyło po sieci. Tym bardziej w czasach, kiedy internauci potrafią być bezlitośni i (bez zgody autora) tworzyć ze zdjęć, które wpadną im w oko memy ze złośliwymi komentarzami.
3. Zdjęcia są często źródłami informacji, których nie powinno się udostępniać w sieci.
Przeglądając fotografie dzieci, umieszczane na różnych portalach społecznościowych, w oczy uderza szczególnie bezmyślność w udostępnianiu takich, które pozwalają dowiedzieć się wielu prywatnych informacji, jak chociażby wiek, miejsce zamieszkania lub przedszkole malucha. Taka wiedza, w rękach niepowołanych osób, może być naprawdę bardzo niebezpieczna. Nie wiesz przecież, kim jest odbiorca Twoich postów i zdjęć. Takie prywatne informacje mogą bardzo ułatwić kontakt z dzieckiem, zdobycie jego zaufania, zbliżenie się do Waszej rodziny. Maluch nie weźmie takiego człowieka za kogoś obcego, z kim nie wolno mu rozmawiać…

O czym więc pamiętać, publikując zdjęcia dziecka w internecie?
1. Nie publikuj zdjęć, na których można łatwo zidentyfikować dane personalne, miejsce zamieszkania, szkołę lub przedszkole Twojego dziecka.
2. Nie sugeruj, czym interesuje się Twój maluch, szczególnie w kontekście zajęć pozalekcyjnych, itp.
3. Nie umieszczaj zdjęć, gdzie łatwo można dostrzec numer rejestracyjny samochodu, wystrój mieszkania lub numer Waszego domu.
4. Nie informuj na społecznościówkach o Waszym wyjeździe na wakacje i terminie powrotu.
5. Publikuj tylko te fotografie, które niosą ze sobą pozytywne emocje, obrazują Wasz nastrój, wspólne chwile itp.
6. Unikaj umieszczania zdjęć, które przez osoby postronne mogą zostać uznane za prześmiewcze.
7. Zapoznaj się dokładnie z ustawieniami prywatności, jakie oferuje serwis społecznościowy, na którym chcesz umieścić fotografie swojego dziecka.
8. Miej pod kontrolą bazę odbiorców Twoich zdjęć. Pamiętaj, że w ustawieniach chociażby Facebooka możesz wybrać grupę osób, do których trafią udostępniane treści. Unikaj publikowania wiadomości, które widzą wszyscy.
9. Zastanów się, czy treści i fotografie Twojego malucha, które umieszczasz w sieci, mogą przynieść jakiś negatywny oddźwięk w przyszłości, kiedy już dorośnie.
10. I ostatnia, ale chyba najważniejsza kwestia - zatrzymuj Wasze najpiękniejsze momenty i dziel się nimi z najbliższymi ludźmi. Niech tylko te właściwe osoby mają dostęp do Waszego życia i Waszych wspomnień. A te najbardziej intymne, prywatne zdjęcia dużo lepiej jest zatrzymać na kartach fotoalbumu lub naszej fotoksiążki. Wtedy masz 100% pewność, że przeglądają je tylko te osoby, którym na to pozwoliłaś.