Najpiękniejsze cytaty o przyjaźni

Nawiązanie wartościowej i wieloletniej przyjaźni jest niczym złoto. Świadomość istnienia osoby, na której wparcie i bezinteresowność można liczyć w każdej sytuacji, działa kojąco. Trudno opisać słowami prawdziwą przyjaźń – najlepiej wyraziły to pióra mistrzów słowa. Poznaj najpiękniejsze cytaty o przyjaźni.

Prezent w podziękowaniu za serce

Szczery i oddany przyjaciel to taki, który nie oczekuje niczego w zamian. O taką relację należy dbać, by wciąż lśniła niczym diament. Wspólnie spędzone chwile są źródłem pięknych wspomnień, dlatego warto je utrwalać przy każdej okazji. Mając w zanadrzu wachlarz zdjęć, można przygotować wyjątkową pamiątkę na znak głębokiej przyjaźni. Jednym z trafionych prezentów będzie fotoksiążka.

Nie czekaj na okazję i podaruj album tak po prostu, od serca. Fotoksiążka będzie niczym pamiętnik, w którym kadry przeplatają się ze złotymi myślami. Zajrzyj do wpisu o inspiracjach na prezent dla przyjaciółki i utrwal Waszą przyjaźń w niebanalny sposób. Chcesz poznać najpiękniejsze sentencje o przyjaźni? Czytaj dalej!

książka dla przyjaciółki

Słowa, które wzruszają

Tylko nieliczni potrafią zgrabnie ubrać w słowa piękno przyjaźni. Jeśli nie masz talentu do literackich zwrotów, zaufaj znawcom z potwierdzonym talentem. Poniżej znajdziesz krótkie cytaty o przyjaźni, idealne jako grawer na bransoletkę lub wpis do fotoksiążki.

•    Bóg dał nam przyjaciół, aby uzupełnić nasze rodziny – Davis Bunn
•    Czym sen dla ciała, tym przyjaźń dla ducha. Odświeża siły – Cyceron
•    Przyjaźń jest jedynym spoiwem, które kiedykolwiek utrzyma świat razem – Woodrow Wilson
•    Przyjaciele to rodzeństwo, którego Bóg nigdy nam nie dał – Mencjusz
•    Jeden lojalny przyjaciel jest warto dziesięciu tysięcy krewnych – Eurypides
•    Jedna róża może być moim ogrodem… jeden przyjaciel, moim światem – Leo Buscaglia
•    W moim przyjacielu odnajduję drugie ja – Izabela Norton

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie

Na tym przysłowiu wcale nie kończą się sentencje o przyjaźni. Bratnią duszę można poznać nie tylko w potrzebie. Nieraz okoliczności są zupełnie nieoczekiwane i wystarczy kilka chwil, by wiedzieć, że będzie z tego coś więcej niż zwykłe koleżeństwo. Poznaj piękne przysłowia o przyjaźni:

•    Przyjaźń jest najpiękniejszym ze wszystkich prezentów, jakimi możemy zostać obdarowani, aby szczęśliwie ukształtować swoje życie – Epikur
•    Prawdziwa przyjaźń potrzebuje trzech rzeczy: cnoty uczciwości, przyjemności rozmowy, koniecznej użyteczności – Plutarch
•    Przyjaźń jest subtelną rozkoszą szlachetnych dusz – Safona
•    Wykreślić ze świata przyjaźń… to jakby zagasić słońce na niebie, gdyż niczym lepszym ani piękniejszym nie obdarzyli nas bogowie.
•    Przyjaźń to jest coś niezwykle ważnego, co nie wszyscy w życiu znajdują. Zawsze jest wzajemna – nie tak jak miłość. Można beznadziejnie kochać całe życie, ale nie można beznadziejnie się przyjaźnić – ks. Jan Twardowski
•    Jeśli jakaś dłoń ma miejsce w drugiej dłoni, to właśnie jest przyjaźń – Adam Asnyk
•    Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić. Nie idź przede mną, bo mogę za tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem – Albert Camus

cytaty o przyjaźni

Cytaty o przyjaźni z bajek

Inspiracje na wzruszające słowa o przyjaźni można znaleźć w bajkach. To doskonałe źródło pięknych morałów, które jak ulał pasują do łączącej Was relacji. Weźmy na tapet najpiękniejszą ze wszystkich bajek. „Mały książę” to najczęściej cytowana powieść w kontekście przyjaźni:

•    Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać.
•    Pewnego przyjaciela poznaje się w niepewnym momencie.
•    Przyjaźń poznaje się po tym, że nic nie może jej zawieść, a prawdziwą miłość po tym, że nic nie może jej zniszczyć.
•    Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela.

Lekkość wyrażania emocji przez autora jest co najmniej godna podziwu. Potrzebujesz więcej inspiracji? Uważnie przeczytaj słowa, które wypowiedział Kubuś Puchatek:

•    Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałbym żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie.

Ten fragment wyraża chyba wszystko, co chciałby usłyszeć prawdziwy przyjaciel. Prześledź również słowa Taty Muminka, który niezwykle trafnie wypowiedział się o przyjaźni:

•    Jedyne, co miało jakieś znaczenie, to to, że znalazłem mojego pierwszego przyjaciela, a tym samym zacząłem naprawdę żyć.

Są słowa, które nie potrzebują żadnego komentarza. Powyższe zdecydowanie do takich należą!

cytaty dla przyjaciółki

Przyjaźń wyrażona wierszem

Być może należysz do osób, które pragną w podniosły sposób zapewnić o swoim oddaniu. Z pomocą przychodzą wówczas wiersze o przyjaźni – a tych napisano naprawdę wiele. Oto najciekawsze fragmenty:

Blask przyjaźni
to nie jest wyciągnięta ręka
ani delikatny uśmiech
ani radość z towarzystwa:
to duchowa inspiracja, kiedy odkrywamy
że ktoś w nas wierzy
i chce nam zaufać.

W ten sposób o przyjaźni wypowiadał się Ralph Waldo Emerson. Poniżej natomiast fragment wiersza anonimowego autora, który znalazł doskonały przepis na wieloletnią przyjaźń:

Za każdym razem, gdy wstaje słońce,
trzeba darzyć przyjaciela nową miłością,
patrzeć na niego ze świeżą uwagą,
przebaczać mu z nową wyrozumiałością.

Równie pięknie o przyjaźni wyraził się Paweł Stachyra:

Chcę być Twoim przyjacielem,
gotów dźwigać Twoje smutki,
wytrzeć łzy, wysłuchać żale,
i w ramiona wziąć po kłótni.

Cytaty dla przyjaciółki

Posiadanie bratniej duszy to wyjątkowy dar, który należy regularnie pielęgnować. Warto docenić osoby, które gotowe są nieść bezinteresowną pomoc, które śmieją się z tych samych rzeczy i bez których dzień byłby pozbawiony głębszego sensu. Poszukujesz inspiracji na wzruszające słowa dla przyjaciela? Przeczytaj poniższe propozycje i zapamiętaj te, które najlepiej oddają łączące Was uczucie:

•    Możesz pamiętać piękną twarz przez kilka dni, ale piękną duszę zapamiętasz na całe życie.
•    Dzień bez przyjaciela jest jak dzbanek, w którym nie ma nawet kropelki miodu.
•    Przyjaźń jest najdelikatniejszym kwiatem, który rozwija się z wzajemnych kontaktów międzyludzkich. Jeżeli nie dbamy o niego cierpliwie i niestrudzenie, więdnie i usycha, zanim otworzy wszystkie swoje pączki.

Tak na marginesie – czy wiesz, że 30 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przyjaźni? Wszystkiego dobrego! :)