Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – inspiracje co czytać dzieciom

Czy wiesz, że jednym z najlepszych sposobów na wspomaganie rozwoju dziecka jest wspólne czytanie książek? Od lat wiadomo, że bliskość rodzica oznacza bezpieczeństwo, a jeśli dodać do tego literackie podróże po odległych krainach, otrzymujemy niemal gotowy przepis na piękną, rodzicielską więź. Sprawdź, kiedy jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 2023 i poznaj inspiracje na wciągające lektury.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – inspiracje co czytać dzieciom

Na cześć mistrza najpiękniejszych bajek

Święto Dnia Książki dla Dzieci obchodzone jest od ponad 5 dekad. Ustanowiono je w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (z ang. IBBY), która do dziś ma swoją siedzibę w Bazylei (Szwajcaria). Datę święta wybrano nieprzypadkowo – celebrowanie na całym świecie odbywa się 2 kwietnia, czyli w dzień, w którym na świat przyszedł duński baśniopisarz Hans Christian Andersen. Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo – Polska zajęła się jego organizacją w 1979 roku.

Świętuj z Pixbook!

Utrwalaj najcudowniejsze wspomnienia i baw się przy tym przednio! Z nami możesz świętować Dzień Książki dla dzieci w wyjątkowym stylu. Zachęć swoje dziecko do stworzenia własnej historii lub wymyśl bajkę samodzielnie i zaprojektuj razem z nami. Fotoksiążka to idealny pomysł na zachowanie cennych wspomnień – jeśli zamieścisz w niej zdjęcia swojego dziecka, czyniąc go głównym bohaterem, otrzymasz znakomitą rodzinną pamiątkę.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – inspiracje co czytać dzieciom

Jak zrobić własną książkę dla dzieci?

Nie musisz pukać do drzwi wydawców, by stać się autorem osobliwej historii. Samodzielny projekt i realizacja fotoksiążki są bajecznie proste. Wybierz szablon, który będzie tłem dla Twojej powieści, dodaj zdjęcia oraz tekst, a także dodatki w formie animowanych naklejek. Strona po stronie twórz historię, która wciągnie Twoje dziecko niczym wodny wir! Chcesz zaangażować malucha do bajkowego projektu? Tworzenie książek z dziećmi to świetna zabawa! Efektem Waszych zmagań może być zajmująca przygoda w pięknej oprawie. Jeśli wolicie tworzyć historyjki obrazkowe, fotoksiążka mini będzie idealnym do tego produktem. Pomyśl tylko, ile różnych opowieści można stworzyć na podstawie zdjęć! W fotoksiążce mini możesz zamieścić do 50 fotografii, a na okładce własny tekst. Jak zrobić książeczkę dla dziecka? Możesz użyć w tym celu zdjęć z rodzinnych albumów lub wykorzystać animowane kadry z sieci.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – inspiracje co czytać dzieciom

Książka dla dzieci – co czyta Polska?

Współczesny świat literatury dziecięcej jest bardzo zróżnicowany, co pozwala na swobodny wybór ulubionej lektury. W sprzedaży co rusz królują nowości, które szturmem zdobywają serca młodych czytelników. Najmłodsi uwielbiają serię z Kicią Kocią oraz przygody Pucia, który stawia na dobre nawyki i wpaja je czytelnikom w zabawny sposób. Nieco starsi upodobali sobie Dziennik Cwaniaczka, którego kolejne części opisują zakręcone przygody chłopca w wieku szkolnym. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się także seria Andrzeja Maleszki pt. Magiczne drzewo.

Klasyka ponad wszystko

W ramach Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci warto zapoznać najmłodsze pokolenia z klasyką literatury, która wychodzi poza kanon szkolnych lektur. Dziewczynki na pewno z zainteresowaniem prześledzą losy Ani z Zielonego Wzgórza czy Mikołajka. Seria o słynnym czarodzieju to kolejna świetna propozycja na niejeden zaczytany wieczór – Harry Potter zawładnął literackim światem, a kolejne ekranizacje biły rekordy popularności, gromadząc w kinach rzesze młodych widzów.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – inspiracje co czytać dzieciom

Dlaczego warto czytać?

W kwestii czytania książek zarówno nauczyciele, jak i pediatrzy, pozostają jednogłośni: to znakomity nawyk, który od najmłodszych lat rozpala dziecięcą wyobraźnię, kształtuje logiczne myślenie, dostarcza niezbędnej wiedzy i uczy kojarzenia faktów. Dzięki podróżom do literackich krain dziecko poszerza zasób słów, co na pewno ma swoje przełożenie w formowaniu wypowiedzi ustnych oraz pisemnych. Nie wypada nie wspomnieć także o poszerzaniu pamięci – z pewnością wiele wierszyków czytanych kilka lat temu do poduszki do dziś pozostało w dziecięcej głowie!

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Wspólne czytanie jest znakomitą formą kontaktu rodzica z dzieckiem. Nie wszystkie maluchy jednak pozostaną przy tych wartościach, gdyż we współczesnych realiach zostają wypierane przez ekrany monitorów i smartfony. Zachętą do rozwijania czytelniczych nawyków może być książka DIY. Można ją stworzyć od podstaw, używając do tego zwykłego Worda, lub pójść o krok dalej i przygotować opowieść w kolorowej oprawie. Stwórz własną książkę dla dzieci wraz z Pixbook i spraw radość swojemu potomkowi oryginalnym prezentem.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – inspiracje co czytać dzieciom

Czytelnictwo wśród najmłodszych

Od kiedy można czytać dzieciom? Może się wydawać, że kilkumiesięczny maluch nie jest na tyle świadomy, by wyłapać najmniejszy sens z książkowej treści. Tymczasem okazuje się (i potwierdzają to liczne badania!), że czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu. Dziecko kojarzy ten nawyk z przyjemnością, co przekłada się na poczucie bezpieczeństwa i doskonale umacnia rodzicielskie więzi. Czy to nie fascynujące? Najlepsza pora na czytanie to...? Odpowiedź brzmi: każda! Wielu rodziców niemowląt czyni z tego regularną czynność wykonywaną o stałej porze. Najchętniej czyta się bajki na dobranoc, czyli tuż przed zaśnięciem. Według innych najlepszym momentem jest pora obiadowa, jeszcze inni czytają dziecku na świeżym powietrzu, w trakcie odpoczynku od wędrówki. W tej kwestii nie ma ścisłych reguł – czytaj tam, gdzie jest Wam najwygodniej :)

Co przeczytasz dziecku 2 kwietnia?

Rodzicom, którzy pragną z całych sił wspierać rozwój dziecka, na pewno nie zabraknie pomysłu na świętowanie Dnia Książki dla Dzieci. Możesz zapoznać malucha z klasycznymi baśniami, starszym natomiast zasugerować przygody napisane przez debiutującego autora. Jeśli wciąż masz w domu przedszkolaka lub dziecko w wieku wczesnoszkolnym, stwórzcie własne opowiadanie. Wiesz już, jak zrobić książkę w domu. Teraz przyszedł czas na uruchomienie pokładów kreatywności i realizację wspólnego planu. Przygotuj wyjątkową historię i podaruj dziecku jako prezent