Jak zrobić dobre zdjęcie aparatem kompaktowym?

Dobre zdjęcie powinno wyrażać emocje, poruszać odbiorcę, wyrażać piękno samo w sobie. Ostrość to tylko jeden ze środków wyrazu, które mamy do dyspozycji; obok światła, głębi ostrości, perspektywy, a nawet świadomego poruszenia obrazu. Jeśli należysz do osób, które uważają, że aby robić dobre zdjęcia musisz posiadać lustrzankę, to jesteś w błędzie. Nawet średniej jakości aparatem kompaktowym jesteś w stanie zrobić ciekawą, przyciągającą uwagę fotografię. I wcale nie musi ono być perfekcyjnie wyostrzone. Oczywiście nie umniejszamy zdjęciom “na ostro”, ale pokazujemy zasadę, która mówi, że nie wszystko musi być idealne. Chcemy przekazać Wam kroplę wiedzy, na co zwrócić uwagę przed naciśnięciem spustu migawki.  

Aparat się poruszył?

Najczęstszą przyczyną nieostrych zdjęć jest zbyt długi czas naświetlania. Zdarza się to w szczególności gdy trzymamy aparat w dłoniach. Tak, nawet najmniejsze drgnięcie ma wpływ na efekt końcowy zdjęcia.

Stabilizacja kluczem udanej fotografii

Ryzyko poruszenia zdjęcia w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób trzymamy aparat. Oczywiście najlepszym sposobem na uzyskanie ostrych zdjęć jest posiadanie statywu. Niemniej jednak mało kto nosi go zawsze przy sobie :-) Warto więc znać kilka prostych trików, które to trzymanie ustabilizują i czasem po prostu improwizować.

Do trzymania aparatu warto używać obu rąk, przy czym w trakcie wykonywania zdjęcia najlepiej oprzeć oba łokcie o brzuch i klatkę piersiową. Jeśli Twój aparat posiada wizjer, to możesz też dość mocno przycisnąć aparat do czoła, dzięki czemu uzyskasz trzeci punkt podparcia. Unikaj gwałtownych ruchów, zaś samą migawkę naciśnij płynnie, w trakcie powolnego, spokojnego wydechu.

  

Statyw a stabilizacja

Jeśli już używamy statywu, to aby uniknąć poruszania aparatem podczas naciskania spustu migawki, warto użyć opcji samowyzwalacza. W niektórych miejscach powinniśmy także zwracać uwagę na to, gdzie stawiamy statyw, bo np. pobliska droga i ruch pojazdów mogą powodować drgania podłoża, które niekorzystnie wpłyną na zdjęcia.

Robiąc zdjęcia pamiętajmy nie tylko o ostrości, ale także o tematyce, wyborze kadru, tła, perspektywy oraz o oświetleniu. To wszystko razem sprawi, że efekt końcowy z pewnością nas zadowoli.