Jak zorganizować biwak? Na co zwrócić uwagę?

Wakacje to świetny czas na obcowanie z naturą. Temperatury w nocy są przyjemne, dlatego też biwakowanie będzie świetną formą spędzenia wolnego czasu. To wciąż jeden z mniej popularnych sposobów na relaks, głównie z uwagi na nocleg w nieco mniej komfortowych warunkach. Jak przygotować się na udane biwakowanie?

Miejsce do spania, czyli na co zwrócić uwagę, kupując namiot

Namiot jest podstawowym elementem takiej wyprawy. Musisz zadbać o to, by zakupić dobrej jakości sprzęt, który sprawdzi się w każdych warunkach atmosferycznych. Rozejrzyj się za namiotem, który uchroni Cię przed deszczem. Materiał musi być również odporny na działanie ognia – to bardzo ważne w kontekście wichury, jaka może was nagle zaskoczyć, kiedy przesiadujecie wokół ogniska.

Dobrym rozwiązaniem są fluorescencyjne linki – dobrze widoczne w nocy sprawią, że nie potkniesz się o nie, wchodząc lub wychodząc do namiotu. Pomysłowym dodatkiem jest też moskitiera zamontowana w przedsionku. Skutecznie ochroni przed nieproszonymi gośćmi, zapewniając dopływ świeżego powietrza przez całą noc.

Jak zorganizować biwak

Biwakowe must have

W ofercie sklepów można znaleźć tysiące akcesoriów turystycznych, mniej lub bardziej przydatnych. Lista rzeczy na biwak jest całkiem obszerna, jednak wielu z nich nie będziesz potrzebować, bo zawartość Twojej torby zależy od Twoich planów. Wśród niezbędnych rzeczy powinna znaleźć się lodówka turystyczna, w której przewieziesz przekąski oraz jedzenie na biwak. Na pewno przyda Ci się także przenośne oświetlenie do namiotu oraz latarka o dobrym zasięgu.

Jeśli masz w planach rozpalenie ogniska, niezbędna będzie zapalniczka lub zapałki oraz ostry scyzoryk z narzędziami. Przyda się również kilka akcesoriów, takich jak komplet jednorazowych sztućców i talerzyków, kubeczki i zestaw jednorazowych serwetek. Nie zapomnij o podręcznym zestawie środków opatrunkowych, przeciwbólowych i preparatów do dezynfekcji ran. W niezbędniku aptecznym nie może zabraknąć środków od ukąszeń.

Musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo. Włóż do torby rzeczy, które uważasz za potrzebne i przydatne. Dokumenty i pieniądze również warto mieć przy sobie. O wiele lepiej jest zachować w pamięci przyjemne wspomnienia, niż narażać się na niepotrzebny stres.

Kierunek: przygoda!

Jaki rejon Polski obrać na cel swojej podróży? Gdzie na biwak pod namiot najlepiej się udać? Jedni wolą wypoczywać w górach, inni na Mazurach – to kwestia indywidualnych ustaleń i preferencji. Jeśli nie jesteś zwolennikiem biwakowania na zatłoczonych polach namiotowych, wybierz płaski, zacieniony teren bez korzeni i kamieni. Idealnym miejscem na odpoczynek jest trawiasta polana, a takowe możesz znaleźć w każdym zakątku kraju.
Namioty rozbite, ognisko rozpalone – pora na odrobinę rozrywki! W tym celu świetnie sprawdzą się gadżety na biwak. Przygotuj poręczny głośnik bluetooth, który z łatwością połączysz ze swoim telefonem. Długie rozmowy przy ognisku uprzyjemni Ci ulubiona lista piosenek. O poranku natomiast zaserwuj wszystkim kubek aromatycznej kawy, korzystając z turystycznej kawiarki. To naprawdę niewielki gadżet, z którym miło rozpoczniesz kolejny dzień swojej przygody.

Zapamiętaj te chwile

Biwakowanie to świetna przygoda, która ucieszy nie tylko najmłodszych. Wspólnie przeżyjecie mnóstwo ciekawych chwil na łonie natury. Wykorzystaj moment na utrwalenie tych ulotnych wspomnień i pstrykaj dynamiczne, niespodziewane fotki. Powstanie z tego fantastyczna fotoksiążka mini lub seria wyjątkowych odbitek, do których będziecie ze wzruszeniem wracać przy każdej okazji.