Jak uporządkować zdjęcia?

Setki zdjęć gromadzonych latami, a każde z nich ma bezcenną wartość. Brzmi znajomo? Jeśli uwielbiasz pstrykać fotki – a kto tego nie lubi? – zapewne masz ich pokaźną ilość. Idziemy o zakład, że odwlekasz w nieskończoność moment, w którym przyjdzie Ci dokonać segregacji, by utrzymać należyty porządek. Przychodzimy z pomocą! Z nami dowiesz się, jak uporządkować zdjęcia, zarówno te w formie cyfrowej, jak i papierowej.

jak uporządkować zdjęcia

Ogarnij cyfrowy chaos

Z pewnością niełatwo jest zapanować nad bałaganem, który systematycznie tworzył się latami. Jeśli na widok tysięcy fotek na dysku reagujesz przerażeniem, pamiętaj, że nie taki diabeł straszny! Żyjemy w XXI wieku, otoczeni aplikacjami, które mają za zadanie ułatwiać codzienność.

Zacznij od najprostszej czynności – zgraj wszystkie zdjęcia w jeden folder. Tak, te ze smartfona również. Chyba warto mieć kopię cennych wspomnień w komputerze? Telefon to urządzenie, które może ulec zniszczeniu, kradzieży, lub najzwyczajniej w świecie pewnego dnia postanowi odmówić Ci posłuszeństwa. Lekarstwem na Twoją rozpacz będzie wówczas myśl, że najważniejsze rzeczy przechowujesz w bezpiecznym miejscu.

Pst! Sugerujemy również zakup dysku zewnętrznego. To rozsądna inwestycja, która pozwoli Ci zachować porządek wśród swoich fotografii.

Jak uporządkować zdjęcia na komputerze? Wykorzystaj dostępne aplikacje

W wirtualnej przestrzeni znajdziesz mnóstwo aplikacji do zarządzania zdjęciami. Jeśli chodzi o darmowe opcje – jest ich naprawdę sporo! Wśród polecanych propozycji znajduje się Phototheca, czyli proste w obsłudze narzędzie, dzięki któremu posegregujesz fotograficzne kolekcje według czasu czy miejsca zapisu. Inną ciekawą aplikacją jest Adobe Bridge z opcją zapisywania metadanych. Jeśli z technologią Ci nie po drodze, wykorzystaj niezwykle prosty w obsłudze program Namexif. Posiada funkcję automatycznej zamiany tytułów zdjęć, bazując na dacie powstania kadru. Ten program będzie Twoją odpowiedzią na to, jak uporządkować zdjęcia według daty.

Porządek na dysku – prace idealne na jesień ;)

Prace porządkowe w zdjęciach mogą pochłonąć Cię na wiele godzin, a nawet dni. Wszystko dlatego, że zwykle zatrzymujesz się na dłużej przy każdej fotce, oddajesz się wspomnieniom i przywołujesz w myślach radosne chwile. Takie nostalgiczne działania lepiej odłożyć na jesień.

Jak posegregować zdjęcia na dysku? Możesz to zrobić na kilka sposobów. Ręcznie utwórz foldery, którym przyporządkujesz zdjęcia. Możesz je sortować według lat (a każdy rok podzielić na miesiące), wydarzeń (np. Boże Narodzenie, Wielkanoc, urodziny Antosia) czy bohaterów pierwszego planu :) Koncepcja zależy od Twojej kreatywności – poukładaj zdjęcia tak, by było Ci wygodnie szybko je później odnaleźć.

fotoksiążka A4

Jak uporządkować stare zdjęcia?

Fotografie papierowe są bezcennym źródłem wspomnień, niestety ich jedyną wadą jest fakt, że z biegiem czasu niszczeją. Chcesz zabezpieczyć swoje fotografie? Przeskanuj je do komputera i wrzuć do folderu z pozostałymi fotkami (i oczywiście posegreguj według własnych upodobań). To uchroni je przed upływającym czasem, a Ty odetchniesz z ulgą, że najpiękniejsze kadry zostaną z Tobą na zawsze.

Fotoksiążka – oryginalny sposób na przechowywanie zdjęć

Segregację papierowych fotek możesz wykonać w zupełnie nieoczywisty sposób. Jeśli marzy Ci się album pełen jesiennych zdjęć lub zbiór świątecznych kadrów w wyjątkowej oprawie, postaw na fotoksiążkę. Przechowasz w niej wybrane zdjęcia, którym nadasz osobisty charakter. Jak tego dokonać? Najprościej, jak się da! :)

Fotoksiążka to produkt, który możesz zaprojektować od A do Z. Zadecyduj, jaki szablon będzie tłem dla Twoich wspomnień i wybierz tematycznie pasujące fotki. Każdą stronę fotoksiążki możesz ozdobić w prosty sposób – udostępniamy Ci bazę naszych clip artów, które zbogacą wizualnie Twoje dzieło. Śmiało zmieniaj układ zdjęć, modyfikuj kolor tła, dodawaj ramki do wklejanych kadrów. Całość możesz zaprojektować w klasyczny, uporządkowany sposób, lub pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i postawić na artystyczny nieład.

Pamiętasz, jak opisywano kiedyś ręcznie każdą fotografię? To samo uczynisz teraz w cyfrowej formie. Podpisuj swoje zdjęcia, dodawaj żartobliwe opisy lub zupełnie poważne cytaty. Nie musisz się obawiać, że Twoje wspomnienia wyblakną jak tekst z tyłu fotografii – zmartwienia o trwałość druku pozostaw nam. Jesteśmy specjalistami w swojej dziedzinie :)

sposób na przechowywane zdjęć

Odbitki, które mają moc

Ile razy zdarza Ci się wspominać minione chwile z najbliższymi? Wspólne ucztowanie, wakacyjne wyjazdy, wyprawa rowerowa czy szkolne przedstawienia – oto chwile o wyjątkowej wartości. Nawet jeśli uporządkujesz swoje fotki na komputerze, prędzej czy później zapragniesz mieć część z nich w papierowej formie.

Wspomnienia trzymane w dłoniach mają ogromną moc. Zbliżają rodzinę i są pretekstem do twórczych rozmów, okraszonych śmiechem oraz słowami wzruszenia. Wzbudzają emocje, podtrzymują pamięć o pięknych chwilach. Tak, odbitki zdecydowanie warto przechowywać też na papierze!

Daj szansę pozostać wspomnieniom na dłużej w Twojej pamięci. Wywołaj odbitki w dowolnym formacie i starannie zapakuj do ozdobnego pudełka. Czynności te wykonuj, nosząc bawełniane rękawiczki – w ten sposób nie zostawisz na zdjęciach odcisków palców. Jeśli chcesz śladem dawnych zwyczajów opisać fotografię na rewersie, użyj w tym celu miękkiego ołówka, aby nie naruszyć struktury papieru.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby najciekawsze odbitki wyeksponować na ścianie. Opraw zdjęcia w ramki i ułóż ciekawą kompozycję. Galeria rodzinnych fotografii to fantastyczny pomysł na podkreślenie łączących Was więzi.

odbitki 10x15

Wykorzystaj deszczowe popołudnia i zatrać się we wspomnieniach

Wiesz już, jak uporządkować zdjęcia na dysku i przechowywać ich papierowe odpowiedniki. Pora przystąpić do działania! Poświęć dni, w których wykonywanie rodzinnych aktywności na świeżym powietrzu utrudnia jesienna aura. Gwarantujemy, że porządkowanie zdjęć pochłonie Cię na wiele godzin, zupełnie jak wciągająca książka :) Efektem Twoich starań będzie porządek i góra pięknych wspomnień, które na nowo odżyją w rodzinnym gronie.