Jak uchwycić świąteczną magię na zdjęciach? Poznaj 5 porad!

Rodzinne spotkanie przy wigilijnym stole jest radosnym doświadczeniem. Warto poświęcić czas swoim bliskim, angażując się w rozmowy, na które zwykle brakuje czasu w ciągu roku. Doskonałym pomysłem jest też to, by utrwalić wspólne chwile w kadrze. Chwyć za aparat i wykonuj rodzinne zdjęcia świąteczne, które będą znakomitą pamiątką i źródłem wspaniałych wspomnień. Oto porady, dzięki którym Twoje zdjęcia będą jeszcze lepsze.

Sprzęt i oświetlenie

Dziś już nie ma większego znaczenia, z jakiego sprzętu będziesz korzystać podczas rodzinnej sesji zdjęciowej. Zarówno aparat kompaktowy, jak i dobrej jakości lustrzanka czy smartfon mają odpowiednie parametry pozwalające na wykonywanie zdjęć o profesjonalnym rodowodzie. O wiele ważniejszą kwestią jest znajomość poszczególnych ustawień i ich umiejętne użycie. Ale o tym nieco niżej :)

rodzina na tle swiatecznych dekoracji

Jak robić świąteczne zdjęcia? Zanim wcielisz się w rolę fotoreportera, skoncentruj się na ustawieniach obiektywu. Korzystaj z zoomu, aby szybko korygować zawartość kadru, sprytnie ucinając elementy, które nie powinny się w nim znaleźć. Jeśli efektem Twoich zdjęć ma być fotoksiążka ze Świąt czy pamiątkowy fotoalbum, oszczędzisz sobie mnóstwo pracy podczas kadrowania. Eksperymentuj również z ogniskową – jej wydłużenie pozwoli Ci uzyskać nastrojowe portrety i skupić się na szczegółach.

A co z oświetleniem? Tu możesz się wykazać! Ciepła barwa lampek czy świec fantastycznie zmiękczają kontury, dzięki czemu wszystko nabiera wyjątkowego klimatu. Jeśli wykonujesz zdjęcia świąteczne w domu, zadbaj o główne źródło oświetlenia. Górna lampa porządnie doświetli każdy detal, a Ty nie będziesz zmuszony korzystać z lampy błyskowej, która skutecznie psuje bożonarodzeniowy nastrój na zdjęciach.

Rekwizyty, czyli sposób na świąteczne zdjęcia ze światełkami

Masz w planach świąteczną sesję rodzinną? To może być świetne urozmaicenie rodzinnej tradycji! Z gotowej kolekcji możesz wybrać najciekawszy kadr i wykorzystać go na fotoobraz, który podarujesz w prezencie najbliższym. O co zadbać oprócz nastrojowej atmosfery? Oczywiście, o rekwizyty! To one są najbardziej charakterystycznym elementem każdej fotografii.

mama i corki pozujace ze swiatelkami choinkowymi

Przygotuj więc sznury lampek, kolorowe bombki, czapkę świętego Mikołaja lub tematyczne dekoracje. W sesji mogą wziąć udział także świąteczne kubki – najlepiej w czerwonym kolorze, który doskonale sprawdza się jako zdecydowany akcent. Dobrym pomysłem będzie użycie prezentów, które znajdują się pod choinką. Podejdź kreatywnie do tematu, a przekonasz się, że taka sesja to świetna zabawa!

Zdjęcia nie tylko na tle choinki

Jakie miejsce przychodzi Ci na myśl jako pierwsze, gdy planujesz sesję zdjęciową? Świąteczne drzewko jest naturalnym rozwiązaniem i to właśnie na jej tle powstaje najwięcej kadrów. Zgoda, choinka musi być utrwalona na fotografiach, choćby dla samej tradycji :) Ale za tło może posłużyć dowolne miejsce – nie tylko salon z dużym stołem, który ugina się od wigilijnych potraw.

rodzina podrzucajaca prezentu na tle swiatecznych dekoracji

Zaaranżuj kącik, w którym powstaną pamiątkowe kadry. Możesz ozdobić je świetlną kurtyną lub dekoracyjną girlandą ze świerku. Unikaj zdjęć na tle białej ściany, bo w efekcie uzyskasz surowe kadry pozbawione świątecznej aury. Nastrojowe fotografie możesz wykonać na tle kominka, a nawet na miękkim, jasnym kocu, gdzie rozłożono w nieładzie choinkowe dekoracje. Ułóż na nim dzieci w zimowych czapkach (najlepiej na brzuchu) i daj każdemu do rąk kubek pysznego kakao. Poproś o ostrożność, aby nie narazić się na plamy napoju, a w efekcie na gniew jednego z rodziców ;) Teraz, kiedy wszyscy wczuli się w magiczny klimat, możesz pstrykać radosne fotki.

Niepozowane zdjęcia i zbliżenia na detale

Na pewno znajdziesz w swojej rodzinie zwolenników pozowanych zdjęć. To najczęściej członkowie starszych pokoleń, którzy w ten właśnie sposób stawali do fotografii. Wiadomo jednak, że zdjęcia wykonywane z zaskoczenia charakteryzują się większą dynamiką i są znacznie ciekawsze. Jeśli mimo wszystko napotkasz sprzeciw dziadka lub cioci, zadbaj o to, by utrwalić ich w odpowiedniej pozie :)

Kiedy stawiasz na spontaniczność, musisz wykazać się czujnością oraz refleksem. Trzeba dobrze wiedzieć, w którym momencie nacisnąć spust migawki, aby uzyskać zadowalający efekt. Głowa rodziny z dziwną miną lub siostra, której wyraz twarzy wskazuje na chwilowe niezadowolenie, na pewno nie będą kadrami, jakie chcesz zapamiętać jako rodzinne wspomnienia ze świąt.

Do kolekcji bożonarodzeniowych kadrów brakuje już tylko tych, które podkreślą magię wydarzenia. Ten efekt uzyskasz, decydując się na zbliżenia. Zwiększ ogniskową i fotografuj kunsztownie ozdobione pierniczki czy choinkowe dekoracje. Ustaw ręcznie balans bieli, jeśli masz wrażenie, że światło lampek wprowadza do kadru zbyt żółty odcień.

Zmiana perspektywy i rozmycie

Rodzinne portrety czy świąteczne dekoracje pięknie wychodzą na tle rozmytego światła. Jak osiągnąć taki rezultat? Ustaw w aparacie niską wartość przysłony, a uzyskasz miękkie tło – idealne na utrwalenie wizerunku elegancko ubranej mamy czy roześmianego rodzeństwa. Jeśli chcesz robić zdjęcia na tle lampek, ustaw dużą wartość przysłony, aby otrzymać spektakularne rozmycie. Równie dobrze możesz korzystać z gotowych rozwiązań, które znajdują się w każdym smartfonie, i dopasować je do okoliczności.

zdjecie dziewczynki przy choince wieczorowa pora

Tradycyjne zdjęcia wydają Ci się banalne i chcesz utrwalić w tym roku swoich bliskich w inny sposób? Najlepszym rozwiązaniem jest zmiana perspektywy. Możesz ustawić dzieci w pozycji leżącej pod choinką i pstrykać im ciekawe fotki z góry (tak, przyda się jakaś dwustopniowa drabinka). Jeśli masz w domu niemowlę, postaw na perspektywę boczną. Ustaw się w takiej pozycji, aby obiektyw utrwalił leżące maleństwo, któremu ktoś zbliża do twarzy brokatową bombkę. Takie kadry będą świetną pamiątką na lata.

Rodzinna sesja świąteczna będzie wyjątkowym doświadczeniem, jeśli zastosujesz chociaż kilka z powyższych wskazówek. Pamiętaj o kadrach, które muszą być obowiązkowym elementem całej kolekcji, ale pozwól sobie także na odrobinę spontaniczności, a całość będzie różnorodna i ciekawa w odbiorze.