Jak uchwycić magię wakacyjnych wschodów i zachodów słońca

Lato to idealny czas na doskonalenie umiejętności fotograficznych. O tej porze roku natura odgrywa wizualny spektakl, przerzucając słońce nad linią horyzontu niczym piłkę w zwolnionym tempie. Jak fotografować słońce, kiedy wschodzi i zachodzi? Poznaj kilka tricków na spektakularne zdjęcia z wakacji.

O krok od doskonałości, czyli lokalizacja

Zanim wcielisz się w rolę profesjonalnego fotografa, musisz koniecznie sprawdzić, czy nadarzą się ku temu sprzyjające okoliczności. Przede wszystkim zapoznaj się z prognozą pogody, by nie trafić na zachmurzone niebo. Sprawdź też dokładną godzinę wschodu lub zachodu słońca, a następnie przybądź na miejsce około 30 minut przed czasem. Tyle wystarczy, by rozłożyć sprzęt i dokonać w nim niezbędnych ustawień.

Idealna pocztówka z wakacji wymaga też dokładnego określenia miejsca, w którym chcemy dokonać utrwalenia kadru. Zachody słońca pozwalają na wykonanie zjawiskowych zdjęć zarówno nad morzem, jak i w mieście, dlatego prawdopodobnie przyjdzie Ci konkurować o najlepsze miejsce z innymi fotografami. Nieco więcej swobody masz przy wschodzie, kiedy większość turystów pogrążonych jest w głębokim śnie. Jeśli zatem chcesz być twórcą malowniczych i unikalnych fotografii, nastaw budzik i spakuj do plecaka termos z pobudzającą kawą.

zachod slonca na plazy

Jak zrobić zdjęcie słońca? Niebieska i złota godzina

Wakacyjne kadry zajmują w naszych sercach szczególne miejsce. Przywołują widok skóry muśniętej słońcem, plusk wody czy zapach górskich lasów. Wiele z nich znajdzie swoje stałe miejsce w mieszkaniu – jako efektowny fotoobraz z wakacji czy pamiątkowe odbitki. Jak w takim razie fotografować wschód i zachód słońca, by mieć przez cały rok mieć przed oczami letnie wspomnienia?

Słońce jest niezwykłe – w zależności od położenia okrywa krajobraz odcieniami złota, soczystej pomarańczy, różu i purpury. Jeśli chcesz mieć efektowne fotki z wypoczynku, kieruj się zasadą złotej i niebieskiej godziny. Pierwszą z nich uchwycisz tuż po wschodzie i kilkadziesiąt minut przed zachodem słońca. Promienie rzucają na obiekty ciepłe odcienie złota, otulając i zmiękczając kontury. Takie zdjęcia z pewnością będą miały niepowtarzalny urok. Niebieska godzina to moment po zachodzie słońca i czas, zanim o poranku pojawi się ono na niebie. To wtedy światło odbija się od nieba, sprawiając, że wszystko wokół nabiera zimnej, niebieskiej tonacji.

lodka na tle zachodu slonca na plazy

Jak fotografować zachód słońca – parametry

Widok wschodzącego i zachodzącego słońca nigdy się nie nudzi, o czym świadczą zachwyty turystów w miejscach, w których wypoczywają. Takie zdjęcia to kolejne zapierające dech w piersiach kadry, które dołączą do kolekcji wakacyjnej fotorelacji, najczęściej zawartej w fotoksiążce z podróży lub różnego formatu odbitkach.

Jak zrobić zdjęcie słońca telefonem? Tu sprawa jest prosta – wystarczy włączyć odpowiedni tryb, a wbudowany mechanizm wykona całą robotę. Używasz trybu manualnego? Musisz dostosować ustawienia podobnie jak w aparacie. W pierwszej kolejności weź pod uwagę czułość ISO. Niski parametr – 200 lub 400 – zminimalizuje szumy i odzwierciedli prawdziwe kolory. Pamiętaj, by zamontować aparat lub telefon na statywie, dzięki czemu wykluczysz drżenie rąk, które mogłoby zostać utrwalone na fotografii.

Jak fotografować słońce, by kadr wyszedł realistycznie? Ważnym parametrem jest wartość przysłony, który optymalnie należy ustawić na f/8 lub f/16. To zapewni Ci odpowiednią ostrość kadru. Zwróć też uwagę na czas otwarcia migawki – najkorzystniejsza wartość to 1/80 sekundy, ale jeśli przy robieniu zdjęć używasz statywu, wartość ta może być niższa. Kolejna ważna kwestia – balans bieli. Jego automatyczne ustawienie sprawi, że aparat sam będzie dobierał kolorystykę do zdjęcia, czego efektem mogą być zbyt chłodne kadry lub wręcz odwrotnie – przesycone odcieniami czerwieni i żółci.

 

fotoksiazka ze ze zdjeciami z zachodow slonca

 

Jak fotografować słońce – porady

Turyści zgodnie przyznają, że najpiękniejsze zachody słońca są nad morzem. Moment, w którym słońce spotyka się z linią morza, jest magiczny i przepełniony romantyzmem. Jeśli zależy Ci na barwnych i dynamicznych kadrach, obierz ten kierunek na swój letni wypoczynek. Gdzie jeszcze złota godzina wygląda najbardziej malowniczo? Specjaliści wytypowali takie miejsca, jak Góra Gradowa w Gdańsku, platforma widokowa na panoramę Torunia, Ogrodzieniec czy Połonina Wetlińska. Spośród zagranicznych miejsc najbardziej bajeczne wschody i zachody słońca sfotografujesz na greckiej wyspie Santorini, w stolicy Portugalii czy na Sardynii.

Zasada trójpodziału – tak czy nie? Każda dziedzina fotografii rządzi się swoimi regułami, jednak ich wspólnym mianownikiem od zawsze było przestrzeganie zasady trójpodziału. Czy słusznie? Jest to bardzo przydatna opcja, szczególnie na początku przygody z fotografią. Musisz jednak wiedzieć, że mistrzowie kadrów czasem odchodzą od stosowania siatki, zdobywając prestiżowe nagrody w licznych konkursach. Jeśli wykonujesz zdjęcia amatorsko i daleko Ci opanowania umiejętności godnego tytułu profesjonalisty, rozsądnie będzie trzymać się ustalonych już reguł. Pozwoli Ci to na uzyskanie czytelnej i zbilansowanej kompozycji, która będzie wyjątkową pamiątką z wakacji.

Nie trać czasu i wypróbuj każdą z tych wskazówek jak najszybciej! Efekty oczywiście utrwal na kartach fotoksiążki lub odbitek.