Jak stworzyć domową galerię ścienną ze zdjęć?

W każdym domu jest ściana, która zasługuje na odrobinę miłości. Pusta przestrzeń aż prosi się o to, by zapełnić ją czymś w rodzinnym stylu, niezależnie od tego, czy dzielisz mieszkanie wyłącznie z drugą połową, czy są wśród Was również młodsi (a może i starsi) domownicy. Chcesz nadać przestrzeni wyjątkowego akcentu? Ścienna galeria zdjęć będzie trafionym rozwiązaniem.

Którą ścianę zapełnić wspomnieniami?

Wybór odpowiedniej ściany może być oczywisty w przypadku, kiedy masz do dyspozycji niewiele opcji. Jeśli jednak na zagospodarowanie czekają ściany w sypialni, przedpokoju, salonie i pokoju dziecięcym, trzeba już obrać jakąś strategię.

Docelowe miejsce będzie zależeć przede wszystkim od rodzaju zdjęć, które chcesz wyeksponować. Fotografie z sesji ślubnej czy romantyczne fotki we dwoje o zachodzie słońca niech zawisną w sypialni, a kadry z 1. urodzin syna świetnie wpasują się w dziecięcy pokój. Jeśli masz zdjęcia, na których widnieje cała rodzina, takie najlepiej powiesić w przedpokoju lub w salonie.

obraz z własnym zdjęciem

Od czego zacząć?

Duża ilość fotografii z pewnością nie ułatwi Ci pracy już na samym starcie. Aby domowa galeria ścienna prezentowała się spójnie, zacznij od zdjęcia, które będzie Twoim punktem początkowym. Masz fotkę, którą uwielbiasz ponad wszystko? To właśnie ona powinna znajdować się w centralnym miejscu Twojej kompozycji. W ślad za nią wybierz zdjęcia, które są na swój sposób podobne – są na nich wszyscy członkowie rodziny lub zdjęcia zostały wykonane w ramach jednego wydarzenia. Masz teraz gotową mapę zdjęć, które pora zamienić w piękną galerię.

Punktem wyjściowym Twoich fotografii może być również otoczenie. Jeśli najbliższą przestrzeń wypełniają kwiaty i dominuje drewno, zdecyduj się na kadry przedstawiające naturę. Możesz także zapełnić swoją galerię odbitkami w ramkach w połączeniu z fotoobrazem na płótnie canvas. Wśród gotowych propozycji na naszej stronie z pewnością znajdziesz temat, który świetnie współgra z Twoimi fotkami.

Jak stworzyć domową galerię ścienną?

Zanim przystąpisz do realizacji swojego misternego planu, mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Galeria ścienna powstaje głównie z fotografii. Zalecamy, by każdą z nich oprawić w jednakową ramkę, by utrzymać efekt spójności.

Wiele zależy też od koloru lub wzoru ściany. Jednolita barwa oznacza, że możesz nieco zaszaleć, kupując kolorowe ramki. Pamiętaj też, że chcąc uzyskać klasyczny efekt, najlepiej postawić na ponadczasowe biel lub czerń. Jeśli Twoje ściany wyłożone są tapetą w różnobarwne printy, tym bardziej zdecyduj się na ramki w jednym kolorze. Mogą być nawet nieco grubsze, by oddzielić wizualnie kolorowe fotki od ściennych wzorów.

Realizacja planu – inspiracje na galerię ścienną

Zanim pierwsza fotografia pojawi się na ścianie, ułóż kolaż na podłodze, by upewnić się, że wszystko dobrze razem wygląda. To jedyny moment, w którym możesz dokonać zmian, zamieniając miejscami wybrane fotografie.

Układ zdjęć jest kolejną kwestią, którą trzeba rozważyć przed utworzeniem galerii. Bez względu na to, którą z poniższych propozycji się zainspirujesz, pamiętaj, aby wieszać zdjęcia na wysokości wzroku. Jeśli Twoja galeria ścienna jest duża, jej centralne zdjęcie powinno znaleźć się na poziomie oczu (czyli mniej więcej 1,5 metra od podłogi).

•    galeria w kształcie kwadratu – układając zdjęcia w ten sposób, sprawisz, że całość będzie wyglądać na uporządkowaną. Pożądany kształt łatwiej otrzymasz, jeśli wszystkie zdjęcia będą miały jednakowy format
•    galeria w przekątnej linii – jeśli masz wystarczająco dużo fotek, możesz ułożyć je w pozycji diagonalnej od góry w dół lub odwrotnie. Dzięki temu całość będzie prezentować się bardziej dynamicznie
•    galeria w kształcie chmurki – przy komponowaniu takiej galerii ściennej ramki zdjęć nie muszą znajdować się na tej samej wysokości, lecz wspólnie tworzą nieregularny kształt. To pozostawia spory margines na dodawanie kolejnych zdjęć w przyszłości
•    galeria mural – jeśli jesteś zwolennikiem eklektyzmu, możesz stworzyć mural z wybranych zdjęć. Nie potrzebujesz ramek, a jedynie odrobiny kreatywności. W galerii mogą znaleźć się nie tylko zdjęcia, ale i elementy powycinane z innych fotografii. Przyklejaj je blisko siebie, a zobaczysz, że efektownie zapełnią Twoją ścianę.

Jak zrobić galerię ścienną z fotoobrazów?

Możesz wyeksponować najpiękniejsze wspomnienia w wysublimowany sposób. Fotoobrazy nadadzą Twojej ścianie eleganckiego looku. Miej jednak na uwadze, że mają one większy format niż tradycyjne zdjęcia, dlatego łatwo przesadzić z ich ilością.

Galeria ścienna z fotoobrazów będzie wyglądać niezwykle gustownie, jeśli wybierzesz zestaw składający się na przykład z 3 lub 5 sztuk. Możesz powiesić je na ścianie w jednej linii, po przekątnej, lub wykorzystać pomysł na stworzenie kształtu chmurki. Podobnie jak w przypadku zdjęć, ułóż fotoobrazy na podłodze, by upewnić się, że całość spełnia Twoje oczekiwania.

jak zaprojektować galerię ścienną

Mocowanie do ściany

Ten etap tworzenia galerii może wymagać zaangażowania w pracę złotej rączki :) Jest kilka sposobów na zawieszenie zdjęć – sprawdź, który z nich będzie dla Ciebie odpowiedni.

Najpopularniejszy sposób to ten z użyciem gwoździ lub haczyków. Pamiętaj, aby po wbiciu w ścianę wystawały na około ¼ ich długości. Przed zawieszeniem kolejnych zdjęć zaznacz ołówkiem dokładny punkt, w którym powinien znaleźć się gwóźdź lub haczyk.

Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie pracy, a Twoje zdjęcia nie są oprawione w ramki, najskuteczniejszym narzędziem będzie dwustronna taśma klejąca. Marzysz o dekoracyjnym efekcie? Sprawę załatwi taśma washi, którą można kupić w dziesiątkach wzorów. Przyklej ją w rogach zdjęć i przytwierdź mocno do ściany palcem. Jeśli nie masz nic przeciwko maleńkim dziurkom w ścianie, możesz wybrać kolorowe pinezki w fantazyjnych kształtach. Dobrym i równie szybkim rozwiązaniem będą gotowe haczyki z klejem, które z łatwością można przymocować do ściany, a w razie potrzeby odkleić bez straty dla farby.

Stylowa galeria ścienna w Twoim domu

Wiesz już, jak stworzyć galerię ścienną i znasz wszystkie tajniki dotyczące kompozycji oraz montażu. Zaaranżuj wybraną przestrzeń w swoim stylu i spraw, że domownicy będą uśmiechać się za każdym razem, gdy przejdą obok stylowej galerii ściennej.