Jak się przygotować do podróży na rowerze?

Wiatr we włosach, widoki w całości wypełniające pole widzenia i zero stresu – czy tak właśnie wyglądają Twoje rowerowe wyprawy? Być może należysz do osób, które spontanicznie pakują w plecak najpotrzebniejsze rzeczy i znikają na kilka dni, jadąc przed siebie. Jednak bardziej prawdopodobne jest to, że lubisz się dobrze zorganizować i dopiąć wszystko na ostatni guzik jeszcze przed wyjazdem. Jak przygotować rower do sezonu?

Przygotowanie fizyczne

Dobrze wiesz, że jazda na rowerze to nie tylko przyjemność, ale też ogromna praca Twoich mięśni. Jeśli zimę spędziłeś na kanapie, nie obiecuj sobie zbyt wiele podczas pierwszych rowerowych wycieczek. Kondycja da o sobie znać przy pierwszym stromym podjeździe. Zanim wyruszysz w dłuższą podróż, zafunduj sobie regularny wysiłek na niedługich trasach. Dzięki temu przyzwyczaisz organizm do rowerowej pozycji oraz zwiększonego wysiłku. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by wraz z przebudzeniem wiosny zacząć dojeżdżać do pracy na rowerze :)

Jak się przygotować do podróży na rowerze?

 

Planowanie trasy

Od tego, w którą stronę kraju chcesz podążyć, zależy to, co zabierzesz ze sobą w podróż. Musisz mierzyć siły na zamiary i nie ma w tym większej filozofii. Planujesz pokonać 200-kilometrowy odcinek drogi w weekend? Każdego dnia musisz przemierzyć blisko setkę kilometrów. Sam zdecyduj, czy na pewno jesteś przygotowany do takiej wyprawy. Na całość składa się mnóstwo czynników. Zdecyduj, czy chcesz jechać solo czy w grupie, przemyśl też, czy wolisz spać w namiocie (co oznacza dodatkowy bagaż) czy zarezerwować nocleg na trasie (zrób to z wyprzedzeniem!). Po drodze musisz uwzględnić posiłki i spakować kilka energetycznych przekąsek.
Wreszcie kwestia zwiedzania. Po drodze z pewnością będziesz mieć możliwość obejrzenia wyjątkowych miejsc, których nie dostrzeżesz, podróżując samochodem. Weź pod rozwagę, czy będziesz robić tylko krótkie przystanki na pstrykanie fotek, czy może zechcesz zwiedzić kluczowe miejsca, kupując bilet. Bez względu na to, jak spędzisz swój wolny czas, powstanie z tego wartościowa pamiątka w postaci niepowtarzalnych zdjęć. Nie pozwól, by tak piękne widoki odeszły w zapomnienie i stwórz z nich fotoksiążkę mini, do której możesz powrócić, gdy tylko zatęsknisz za rowerową przygodą.

mini fotoksiążka

Jaki rower kupić?

Jeśli dopiero przymierzasz się do zakupu roweru, musisz wiedzieć, że sprzęt ten występuje w ofercie w licznych wariantach. Połknąłeś bakcyla i wiesz już, że wyprawy jednośladem przekujesz w prawdziwą pasję? Zdecyduj się na rower trekkingowy lub crossowy, gwarantujące komfortową podróż z większym wyposażeniem. Jednoślady tego typu są już przystosowane do montażu sakw, a w podstawowej wersji świetnie sprawdzają się również jako miejski środek transportu.

Która trasa najlepsza?

Turystyka rowerowa w Polsce ma się całkiem nieźle. Za najpiękniejsze trasy dla jednośladu uważa się Szlak Kanału Elbląskiego z wiodącym akcentem krajoznawczym, Żelazny Szlak Rowerowy, prowadzący aż do Czech, a także piękną krajobrazowo Trasę Pojezierzy Zachodnich o długości ponad 400 kilometrów.
Teraz gdy wiesz już, gdzie na rower wybrać się w ciepłe dni, pozostaje tylko zaplanować urlop. Pomoże Ci w tym nasz fotokalendarz A3, który możesz spersonalizować według własnych potrzeb i zaznaczyć najważniejsze daty.

kalendarz dla rowerzysty