Jak porządkować i segregować zdjęcia z rodzinnych spotkań

Rodzinne zjazdy, wspólne święta i uroczystości są znakomitą okazją do nawiązywania lepszych relacji z dalekimi krewnymi. Takie chwile nie zdarzają się często, a są – jak wszystko – bardzo ulotne. O tym, co już przeminęło, przypominają zdjęcia rodzinne. Jak je porządkować i przechowywać, aby przetrwały jak najdłużej?

Wykorzystuj każdą okazję

Spotkania w rodzinnym gronie należą do rzadkości. Coraz trudniej jest zebrać najbliższych przy jednym stole, gdy w grę wchodzą odległość oraz projekty zawodowe uniemożliwiające zaplanowanie krótkiego wypoczynku. Wielu bliskich rozpierzchło się po świecie, podążając za miłością, wymarzoną pracą czy wyższym standardem życia. Tym bardziej istotne jest, by utrwalać każde spotkanie. Fotografie rodzinne to piękna pamiątka – a jak wiadomo, pamięć o najbliższych warto pielęgnować.

Jak porządkować i segregować zdjęcia z rodzinnych spotkań

Zbliża się Wielkanoc. W wieku krajach oznacza to kilka dni wolnego od zawodowych obowiązków. Zaplanuj tegoroczne święta w swoim domu, gdzie ugościsz dawno niewidzianą rodzinę. Oprócz długich rozmów przy stole znajdź też czas na robienie zdjęć. Jeśli lubisz się spełniać w roli rodzinnego fotografa, zadbaj o estetyczne kadry, a nawet zaaranżuj kącik do wielkanocnej sesji. Wywołane odbitki roześlesz potem wśród przybyłych gości w prezencie.

Porządkowanie zdjęć – zacznij od zaraz!

Gdy goście są w szampańskich nastrojach, a wokół panuje radosna atmosfera, aż grzech nie uwiecznić tego wszystkiego w kadrach. Efektem mogą być dziesiątki, a nawet setki zdjęć. Szybko zauważysz, że nie każde nadaje się do wywołania. Na bieżąco usuwaj poruszone, nieostre kadry z pamięci telefonu lub aparatu, pozbywaj się także ujęć źle wykadrowanych czy prześwietlonych. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu później!

Jak opisywać zdjęcia?

Jest wiele sposobów na kolekcjonowanie rodzinnych zdjęć. Wiele z nich ląduje w albumie; z najciekawszych kadrów może powstać fotoksiążka mini, a te całkiem wyjątkowe warto oprawić w ramy. Tak, zdjęcia rodzinne na ścianie prezentują się wyjątkowo pięknie!

Z odbitkami należy postępować delikatnie. Jeśli masz stary album na zdjęcia rodzinne, w którym gromadzisz cenne fotografie i wciąż dokładasz nowe, musisz zachować ostrożność, aby nie uszkodzić żadnego z nich. Przeglądaj zdjęcia czystymi rękami, trzymając krawędzie palcami. W przypadku starszych fotografii warto założyć bawełniane rękawiczki. Nowe zdjęcia koniecznie muszą być opisane. Najlepiej dokonać tego na rewersie, używając w tym celu miękkiego ołówka. Rozsądnie byłoby także opisać zdjęcie bezpośrednio w albumie – jeśli któryś z kadrów się zawieruszy, łatwo będzie ułożyć je ponownie w tym samym miejscu.

Jak porządkować i segregować zdjęcia z rodzinnych spotkań

Segregowanie zdjęć według rodzinnych uroczystości

Jeśli jesteś zwolennikiem porządkowania zdjęć według uroczystości, obszerny album nie najlepiej się tu sprawdzi. Dla tych, którzy lubią oddzielać od siebie rodzinne zjazdy grubą kreską, idealnie sprawdzi się fotoksiążka. Może mieć dowolną grubość i zawierać kilkanaście, kilkadziesiąt lub kilkaset kadrów. Układanie zdjęć w takim albumie wykonuje się online, gdzie jest możliwość dodawania tekstów (które stanowią ciekawe opisy), klipartów czy ramek. Tłem dla rodzinnych kadrów będzie szablon utrzymany w tematycznej i dopasowanej kolorystyce. Chcesz stworzyć taką pamiątkę dla siebie i swoich bliskich? W Pixbook znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz :)

Jak porządkować i segregować zdjęcia z rodzinnych spotkań

Porządkowanie bardzo starych fotografii – ocal wspomnienia

Zdjęcia rodzinne świąteczne zawsze ogląda się z wielką przyjemnością. To fantastyczna odskocznia od codzienności i powrót do wspomnień, które nawet dziś, po wielu latach, wciąż wywołują radość. Jeśli jesteś w posiadaniu starych, czarno-białych kadrów, warto zadbać o nie właśnie teraz. Papier fotograficzny, choć dość trwały, z biegiem lat może kruszeć, a fotografie blaknąć. Samo przeglądanie również odciśnie na nich swoje piętno – na niektórych kadrach mogą pojawić się zagniecenia czy wyraźne ślady użytkowania.

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie pamiątkowych wzorów jest digitalizacja. Skanowanie fotografii przedłuży ich trwałość i pozwoli na zachowanie starych zapisków znajdujących się na odwrocie. Jak opisywać zdjęcia w albumie cyfrowym? Warto katalogować je według rocznika lub nazwy święta z oznaczeniem dokładnej daty. Fotografie cyfrowe można podpisywać w tytule – wystarczy konkretny czas, miejscowość lub dane osób na każdym zdjęciu.

Jak porządkować i segregować zdjęcia z rodzinnych spotkań

Porządkowanie zdjęć – po co mi to?

Wiele osób uważa gromadzenie wspomnień za zbędne, okazjonalnie sięgając po aparat. Tymczasem fotograficzny powrót do przeszłości po wielu latach pozwoli odtworzyć piękne chwile oraz pamięć o osobach, z którymi być może urwał się kontakt. Warto kolekcjonować zdjęcia nie tylko dla siebie, ale i dla przyszłych pokoleń. Są znakomitym źródłem informacji nie tylko o miejscu zamieszkania czy emigracyjnych ścieżkach, ale i sposobie spędzania wakacji czy rodzinnych tradycjach. To właśnie z tego względu warto dokładnie opisywać zdjęcia – by nigdy nie przepadły w czeluści zgubnej pamięci. Pamiątkowe kadry w galerii ściennej Jednym z „efektów ubocznych” porządkowania zdjęć jest wyłonienie kadrów, które mają sentymentalną wartość. Co decyduje o przywiązaniu do danego zdjęcia? Może to być niewielki szczegół – zawadiacki uśmiech dziecka, dłoń obejmująca ukochaną osobę czy spojrzenie, które zastępuje każde czułe słowo. Takie kadry warto wyeksponować i cieszyć nimi wzrok każdego dnia.

Rodzinne zdjęcia na ścianie są dziś popularną formą utrwalania wspomnień. Domownicy tworzą z nich całe galerie, głośno komentując poszczególne fotki przy okazji wspólnych spotkań. Być może teraz gdy dzieci pozostają jeszcze pod Twoją opieką, nie doświadczasz mocy wspomnień. Ale nastąpi moment, w których pociechy się usamodzielnią i wyfruną z gniazda, pozostawiając Ci wachlarz kadrów, które wzbudzają poczucie rodzinnego ciepła.

Na koniec cenna rada: nie czekaj, aż pamięć aparatu zapełni się po brzegi. Porządkowanie zdjęć zajmie Ci wówczas całe wieki! Systematycznie segreguj kadry i układaj je według rodzinnych uroczystości dokładnie tak, jak chcesz (lub skorzystaj z naszych podpowiedzi i użyj praktycznych fotoproduktów).