Garść wskazówek na super fotkę z najbliższymi!

Choć moda na “selfie” rozprzestrzeniła się lotem błyskawicy na większości facebookowych profilach i instagramie, to jednak zdjęcia rodzinne są wciąż jednymi z najpopularniejszych, jakie posiadamy w swoich domowych albumach. Chyba każdy z nas zna popularne przysłowie, że “z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciach”. Choć akurat to właśnie fotki z naszymi najbliższymi potrafią nam przysporzyć najwięcej trudności, a i rezultat końcowy często jest, delikatnie mówiąc, niezadowalający. Znamy to chyba wszyscy, prawda?
W dzisiejszym wpisie mamy dla was kilka wskazówek, o czym pamiętać, aby nasze zdjęcia rodzinne były nie tylko uchwyceniem miłych chwil, ale również estetyczną i piękną pamiątką, którą możemy się pochwalić (zamiast trzymać w zapomnianym folderze komputera :-)).

 

 

1. Po pierwsze, niech zdjęcie będzie dynamiczne, nie statyczne. Warto część osób posadzić (np.dziadków), inne niech stoją (rodzice), jeszcze inne niech przykucną lub usiądą na dole ujęcia (np. wnuki) - pozwoli to stworzyć bardziej przyjemną dla oka, luźniejszą i dużo ciekawszą kompozycję niż po prostu postawienie wszystkich obok siebie.
2. Rób zdjęcia “naturalne” - chyba nie ma nic gorszego, niż wymuszone pozy i grymasy. Stwórz swobodną atmosferę, zachęć rodzinkę do swobodnych poz, uśmiechów, niepatrzenia wprost w obiektyw a np. na siebie. Uchwyć ich rozmowy, uściski, bliskość, śmiech. Nie ograniczaj się tylko do zdjęć przy stole czy w salonie. Wspólny piknik na trawie, gra w szachy z dziadkiem - to właśnie takie zdjęcia wywołują w nas największe emocje!

 

 

3. Zrób kilka zdjęć więcej - pamiętaj, że im więcej osób znajduje się na fotografii, tym niestety większa szansa, że ktoś w tym ułamku sekundy, w którym pstrykniesz zdjęcie, mrugnie oczami. Rób więc zawsze o kilka ujęć więcej - na wszelki wypadek! I wybierz te najlepsze.
4. Staraj się unikać fotografowania postaci “z dołu” - niechcący możesz złapać podwójny podbródek swojej ukochanej cioci, która może nie być z tego powodu zadowolona ;-) Najlepiej więc, jeśli fotografujemy z wysokości oczu bądź z góry.
5. Jeśli zdjęcia robione są w ładnej, interesującej scenerii, grzechem byłoby jej nie wykorzystać. Niech stanie się centralnym punktem Twojej fotografii, a Twoi najbliżsi niech np. znajdą się w jej bocznym punkcie. Pozwoli to uwypuklić ich obecność i nadać całemu ujęciu oryginalności i niebanalności.

 

 

6. Unikaj korzystania z lampy błyskowej, jeśli jest to tylko możliwe - najpiękniejsze zdjęcia, to te oświetlone naturalnym, ciepłym światłem. Spróbuj namówić najbliższych na sesję zdjęciową o świcie, kiedy światło do zdjęć jest najlepsze. Taka fotografia zyska niesamowity klimat!
7. Eksperymentuj - Ty przecież znasz swoich najbliższych najlepiej! Dopasuj charakter zdjęć do ich osobowości. Szukaj nowych ujęć, miejsc, wymyślaj sesje tematyczne. “Zaproś” do zdjęcia ukochanego psa czy kota - przecież to też członkowie rodziny :-) Niech wasze zdjęcia obrazują wasze ulubione momenty, chwile, które chcecie zatrzymać. Tylko takie zdjęcia warto robić i do takich wracać!