Fotografia kulinarna. Jak przygotować potrawy z grilla i zrobić im dobre zdjęcia?

Zapewne często zdarza Ci się oglądać zdjęcia potraw w czasopismach czy w mediach społecznościowych. Większość z nich jest dziełem profesjonalnych fotografów, którzy stosują szereg sztuczek, by osiągnąć zamierzony efekt. Zgadza się, fotografia kulinarna wymaga praktyki i niemałej wiedzy. Ty jednak możesz pochwalić się dobrej jakości zdjęciami potraw, które właśnie masz przed sobą. Wystarczy, że zadbasz o kilka rzeczy, zanim naciśniesz spust migawki.

Lato, grill, zabawa – fotografia kulinarna dla amatorów

Sezon grillowy to idealna pora na doskonalenie swoich fotograficznych umiejętności. Potrawy z grilla możesz fotografować już na etapie ich przygotowywania na ruszcie. Czy potrzebujesz do tego profesjonalnego sprzętu? Jeśli celujesz w tę branżę z poważnymi zamiarami, prędzej czy później przyjdzie Ci kupić solidnej jakości lustrzankę. Jeśli natomiast jest to tylko pasja, z której nie chcesz czerpać korzyści finansowych, technikę robienia doskonałych zdjęć możesz opanować nawet z pomocą smartfona.

Na co trzeba zwracać uwagę? Najważniejszym elementem fotografii kulinarnej jest światło. W przypadku potraw z grilla masz ten aspekt z głowy – dania fotografowane w naturalnym świetle prezentują się najkorzystniej. Zadbaj jedynie o to, by ustawić swój obiekt w miejscu, na które pada najwięcej światła. 

zdjęcia potraw z grilla

Akcesoria, które podbiją jakość Twoich zdjęć

Światło, choć najważniejsze, zostanie przyćmione, jeśli do swoich zdjęć użyjesz kiepskiej jakości akcesoriów. Zwróć uwagę na to, jakie talerze i miseczki będą mieścić jedzenie, które planujesz fotografować. Nie chodzi o to, by gromadzić pojedyncze sztuki zastawy stołowej czy sztućców. Większość potraw najlepiej wygląda na jasnych talerzach bez wzorów.

Jeśli chcesz robić ładne zdjęcia jedzenia, zainteresuj się także tłem, które znajduje się pod fotografowanym daniem. Większość początkujących fotografów nie zwraca uwagi na to, czy pod talerzem znajduje się wygnieciony obrus czy brudne deski. Tymczasem aspekt estetyczny jest równie ważny, co oświetlenie. Zainwestuj w dobrej jakości strukturalne tło w kilku kolorach lub kup większych rozmiarów płytkę w markecie budowlanym, która posłuży jako podkład dla Twoich dań. Przekonasz się, że odbitki będą wyglądać znacznie lepiej od zdjęć wykonanych poprzednio.

Potrawy z grilla, które łatwo sfotografować

Zrobienie dobrego zdjęcia grillowanej rybie czy krewetkom wymaga niemałych umiejętności. Jeśli jesteś na początku przygody z aparatem, niech w Twoim obiektywie znajdą się przekąski na grilla. Warzywa to wdzięczne produkty do umieszczenia w kadrze – są kolorowe i ładnie prezentują się na jasnym talerzu. Dodatkowo ślady rusztu wdzięcznie podkreślają ich walory wizualne. Spróbuj grillować różne rodzaje warzyw i stworzyć z nich ciekawą kompozycję. Po kilku próbach zaczniesz powoli wykształcać swój styl. Nie bój się eksperymentować!

Fotografowanie jedzenia – tricki, które warto znać

Niezależnie od stopnia zaawansowania warto wiedzieć kilka rzeczy niezbędnych w fotografii kulinarnej. Gorąca para czy smugi dymu znad grilla mogą negatywnie wpłynąć na światło oraz cień. Czasem lepiej poczekać, aż potrawa ostygnie, zanim ostatecznie znajdzie się w kadrze.

Aby nadać zdjęciu konkretnego klimatu, można niedbale rozrzucić wokół talerza kilka rekwizytów. Czysta ściereczka, sztućce, orzechy, ziarna słonecznika czy sezamu potrafią podkreślić każdą smaczną kompozycję.

Jak możesz wykorzystać swoje fotografie? Jest kilka fajnych sposobów! Możesz stworzyć z nich apetycznie wyglądające fotomagnesy lub utrwalić rodzinne spotkanie w fotoksiążce mini. Taka fotorelacja, przeplatana zdjęciami potraw będzie doskonałą pamiątką tegorocznego lata.