Fotografia kulinarna i trendy 2023 – jak jemy oczami

Artystyczne zdjęcia jedzenia przyciągają uwagę i potęgują uczucie głodu. Samo patrzenie na zdjęcie soczystego steka wzmaga apetyt – nic zatem dziwnego, że restauratorzy wieszają takie dzieła w swoich kulinarnych królestwach. Wiadomo przecież, że jemy oczami. Jak zrobić ładne zdjęcia jedzenia? Poznaj tegoroczne trendy.

Aparat vs. smartfon

Jeszcze kilka lat temu robienie profesjonalnych zdjęć telefonem było uznawane za mocno kontrowersyjne. Eksperci byli przekonani, że bez konkretnych ustawień i parametrów wykonanie idealnego zdjęcia nie jest możliwe. Współczesne smartfony oferują znacznie więcej niż tylko podstawowe opcje dzwonienia i korzystania z social mediów.

Dziś fotografia kulinarna telefonem jest powszechnym zjawiskiem, często praktykowanym wśród profesjonalnych fotografów. Nie wierzysz? Spróbuj przygotować własne portfolio, które stworzysz na bazie fotoksiążki. Przekonasz się, że Twój talent i doskonała jakość zdjęć na kartach albumu to idealne połączenie. A może masz ulubione zdjęcie i chcesz stworzyć z niego oryginalny fotoobraz? Wyeksponuj swoje umiejętności i pochwal się światu!

zdjecie na telefonie dania ulozonego na stole

Co to jest fotografia kulinarna?

W przypadku fotografii kulinarnej sprawa jest oczywista i nie wymaga wielu wyjaśnień. To nic innego jak zdjęcia jedzenia i napojów, które zaaranżowano w artystyczny sposób. Zdjęcia te kuszą kolorami, piękną formą, intrygują sposobem podania czy nieoczywistymi składnikami. Współczesna fotografia kulinarna zaskakuje – jest w niej sporo innowacji, ale nie zabrakło też miejsca dla tradycyjnych dań.

Stylizacje w rustykalnym klimacie

Trendem, który wciąż dominuje w 2023 roku, jest przedstawienie jedzenia w rustykalnej aranżacji. Dania fotografowane na czarnych matowych talerzach, jesionowych lub dębowych deskach robią doskonałe wrażenie. Ciemne tło nadaje zdjęciu tajemniczości. Jak zrobić dobre zdjęcie jedzenia? Ujmij w kadrze jedynie część dania, pozostawiając efektowne tło. Niech będzie to formą niedopowiedzenia, a zarazem polem do wyobraźni dla odbiorców.

 

rozkladowka fotoksiazki ze zdjeciami dan

Udana wyprawa na pchli targ

Diabeł tkwi w szczegółach i tak też jest w przypadku fotografii kulinarnej. Każdy detal ma ogromne znaczenie dla spójności zdjęcia. Zadbaj o efektowne sztućce i zastawę – odwiedzaj targi staroci w poszukiwaniu pojedynczych sztuk naczyń, noży czy łyżek. Zdziwisz się, jak świetnie prezentuje się w obiektywie zaśniedziałe srebro. Gromadzenie takich gadżetów jest jednym z elementów pracy każdego fotografa.

Róż i już!

Jeden z tegorocznych trendów mocno skupia się na kolorze. Tym razem padło róż i jego odcienie. Zauważasz modę na różową owsiankę? A może coraz częściej Twoim oczom ukazuje się zdjęcie buraczkowego vegeburgera? Pankejki w kolorze lila też robią furorę. O to właśnie chodzi! Teraz już wiesz, na czym polega fotografia kulinarna? Na zrobieniu zdjęcia, od którego nie można oderwać wzroku, i na widok którego aż chce się jeść :)

Babcine potrawy lądują na stole

Tak jak wspomniano wcześniej – we współczesnym fotografowaniu jedzenia nie zabrakło miejsca dla tradycyjnych potraw. Tym razem na stół trafiają babcine specjały, jednak przyrządzone z nowoczesną nutą. Możesz sfotografować pierogi ze staropolskiej receptury podane w aranżacji retro czy zrobić zoom na oponki serowe w towarzystwie jadalnych kwiatów. Jeśli masz do czynienia z gęstym sosem, niech będzie on artystycznie rozmazany na talerzu. Do dekoracji zawsze używaj ziół lub kiełków – wyglądają bardzo efektownie jako akcent w soczystym odcieniu zieleni.

Kontrolowany bałagan

Rozsypana mąka, ziarna kawy czy kulki kolorowego pieprzu – takie zabiegi dodają zdjęciom dynamiki, a jednocześnie wprowadzają pewien luz. Nie chodzi wcale o to, by zabałaganić plan fotograficzny. Celem jest zamierzony nieład. Nawiązuj do potrawy, którą fotografujesz. Jeśli będzie to owsianka – rozsyp wokół miski trochę muesli z owocami egzotycznymi. Jeśli w kadrze masz zupę krem, udekoruj drugi plan warzywem, z którego powstało danie. Nie bój się eksperymentować – taki kontrolowany bałagan jest całkowicie bezpieczny.

fotoobraz ze zdjeciem stylizowanym spaghetti bolognese

Estetyczny minimalizm

W czasach galopującej inflacji nic nie sprzedaje się lepiej od posiłków złożonych z kilku prostych i niedrogich składników. Wprowadź tę zasadę do swoich zdjęć i wykonuj je w minimalistycznym stylu. Niech Twój obiektyw skupi się na szklance pysznego koktajlu warzywnego czy orzeźwiającego napoju z kostkami lodu, pozostawiając niewiele przestrzeni w kadrze na dodatkowe akcesoria. W ten sposób uzyskasz efekt ładu, pozwalając odbiorcy maksymalnie skupić wzrok na głównym produkcie. Jeśli chcesz dołączyć do kadru element ozdobny, postaw na niewielki pęczek ziół lub barwną główkę kwiatową.

Światło – Twój przyjaciel na planie

Wdrażając w fotograficzną codzienność kulinarne trendy 2023, nie zapominaj o oświetleniu. To ono jest Twoim sprzymierzeńcem na planie. Umieszczaj swoje kompozycje w świetle naturalnym, najlepiej tuż przy oknie lub na zewnątrz (jeśli pozwala na to pogoda). Umiejętne wykorzystanie światła przełoży się na zdjęcia rewelacyjnej jakości, eksponując to, co najbardziej kluczowe w kadrze.