4 rady, jak przeżyć szkołę i zachować najfajniejsze wspomnienia

Stało się to, co było nieuniknione. Uczniowie we wszystkich szkołach usłyszeli pierwszy dzwonek. A to dopiero początek roku szkolnego! Co zrobić, aby przeżyć szkołę i nie zwariować? W dzisiejszym wpisie postaramy się przedstawić Wam kilka porad, które ułatwią Waszym pociechom przyswajanie zadanego materiału i wpłyną na efektywność ich pracy przez cały rok.

1. Dbanie o szkolne relacje
Pierwsze dni szkoły zazwyczaj mają charakter bardzo luźny. Uczniowie zapoznawani są z materiałem, który będą przerabiać przez najbliższe kilka miesięcy. Nie warto zatem aby Twoje dziecko stresowało się już od od pierwszych dni. Z pewnością koleżanki i koledzy po wakacyjnych wojażach będą mieli sporo do opowiedzenia. Buzie na pewno nie będą się zamykać. Warto ten czas wykorzystać na klasowe pogaduchy (oczywiście nie w trakcie lekcji, tylko w przerwie między nimi :)).

2. Systematyczność
Zapanuj nad słabymi stronami swojego dziecka, jednak do niczego nie zmuszaj. Jeśli dasz mu odpowiedni przykład, nawyk ten sam wejdzie mu w krew. Nie lekceważ przedmiotów, do których Twój syn czy córka nie mają predyspozycji. Wiadomo, że fajnie jest być uczniem, który jest dobry zarówno z matematyki, jak i z polskiego. Ale nie ukrywajmy, nie każde dziecko ma takie predyspozycje. Uczniowie mają swoje ulubione przedmioty, jak i te, których nie tolerują. Nie wolno jednak lekceważyć tych “gorszych” przedmiotów, ponieważ zaliczenia wszystkich są potrzebne do ukończenia szkoły. Pomagaj dziecku na tyle, na ile potrafisz. Jeśli zajdzie taka potrzeba - zapisz je na korepetycje. Może matma nie taka straszna, jak ją malują?

 

3. Wizualizacja przyszłości
Nic tak nie działa na wyobraźnię dziecka, jak puszczenie wodzy fantazji i wyobrażanie sobie siebie za 5, 10, 15 lat. Kim będę? Mały człowiek też ma swoje marzenia. Choć nie wszystkie są realne, nie gań go za to. Zamiast tego mobilizuj w realizacji tych marzeń, nawet jeśli Tobie wydają się teraz absurdalne. Świat się zmienia, a w raz z nim pojawia się wiele zupełnie nowych zawodów. Miej oczy szeroko otwarte i poszerzaj również horyzonty u Twojego dziecka.

4. Zatrzymanie szkolnych wspomnień na dłużej
Co odda szkolny klimat i zamknie wyjątkowe wspomnienia w jednym miejscu? Mowa oczywiście o Fotoksiążce szkolnej, coraz częściej projektowanej przez wielu rodziców. Fotki z kolegami i koleżankami ze szkolnej ławy po wielu latach potrafią doprowadzić do łez… śmiechu i wzruszenia. Klasowe wycieczki, letnie wypady pod namiot, wspólne uczenie się do sprawdzianów i klasówek… To doskonały scenariusz na fotoksiążkę! Jak ją zaprojektować? To proste. Obejrzyj instruktażowy filmik: https://www.youtube.com/watch?v=JqJNNcP8GqM

Szkoła to nie koniec świata, ale świetny czas, który Twoje dziecko, jako dorosły już człowiek będzie wspominać z łezką w oku. To może być niesamowita przygoda dla Was obojga. Trzymamy za Was kciuki!